NADREALIZAM-POJAVA I POJAM  

Nadrealizam se javio 1924. godine, kada je knjizevnik Andre Breton izdao prvi nadrealisticki manifest u kome ga je definisao kao ¨cist psihicki automatizam u kojem se zeli da izrazi, bilo usmeno, bilo pisano, bilo na ma koji drugi nacin stvarno djelovanje misli¨. Upoznati sa psihoanalizom Sigmunda Frojda I njegovim sistemom asocijacija, nadrealisti su realnost smatrali uskom i ogranicenom. Vjerovali su da u oblasti nesvjesnog postoji ogromna, neotkrivena riznica lijepog. Imaginacija i san takodje imaju znacajnu ulogu. Tako su definisali estetiku iracionalnog, slucajnog i automatskog. U tom smislu, nadrealizam se svrstava uz dadaizam, cije fundamentalne principe dijelom preuzima-konkretno koncept nesputane slobode i potpunog preplitanja umjetnosti i zivota. Ali ti principi ce ubuduce biti smjesteni pod obiljezje pozitivnog i volje za stvaranjem. Nadrealizam je cak postao politicki angazovan pokret na strani marksista.

            U oblasti umjetnosti koristili su nova tehnicka sredstva i nove medijume izrazavanja, narocito fotografiju i film. Najvise rezultata dao je frotaz koji je praktikovao Max Ernst. Frotaz je postupak stavljanja lista papira preko hrapave povrsine: kore drveta, kamena ili zida, preko cega se trlja olovkom. Ovako dobiven crtez je rezultat slucaja, bogat nepredvidivim asocijacijama. Vizije koje su prikazivali cesto su stvarali osjecaj more, jer su postavljali jedan uz drugi prikazane predmete u prividno besmislenim odnosima. Neocekivana sprega predmeta ustalila se kao najcesca praksa u nadrealisticnom slikarstvu, posebno od kada je on pretrpio uticaj magicnog realizma. Magicni realizam prikazuje precizno realisticki predmete, a magicno izbija iz njihovih odnosa.

            Tesko je razlikovati stvarni nadrelisticki stil, jer je on rezultat razlicitih pristupa vise licnosti, a ne zajednicki. Ipak kod svih slikara, koji su se smatrali ucesnicima u pokretu, osjecamo uticaj psihoanalitickih frojdovih teorija o ispitivanju nesvjesnih mehanizama I vaznosti pripisane dogadjajima u snu, asocijacijama neprilicnih misli.

 

 ljudsko stanje-magritte

kreacija- marc chagall

tragovi poslije kise- dali

nazad