O biljkama cvetnicama

 

Biljke cvetnice su najrasprostranjeniji tip biljaka koji se razmnožava preko cvetova - oprašivanjem. Cvetovi su nosioci reproduktivnih organa kod ovih biljaka, koji se nalaze u centru glavice cveta, okruženi laticama. Nakon oprašivanja cveta i oplodnje formira se seme, koje se nalazi unutar ploda - strukture koja pre svega štiti seme. Neke biljke cvetnice, kao na primer kukuruz, imaju jednodelno seme i takve biljke se nazivaju monokotile. Ostale biljke, kao na primer pasulj, imaju seme koje se sastoji iz dva dela (dve polutke) i ove biljke se nazivaju dikotile. Postoji mnogo načina pomoću kojih se seme biljaka cvetnica rasejava u prirodi.

Osnovni delovi biljke cvetnice

 

Monokotile i dikotile

Sve biljke cvetnice se dele u dve velike grupe - monokotiledone (monokotile) i dikotiledone (dikotile). U monokotiledone spadaju kukuruz, razne vrste trava, lala i palmi. Sve ove biljke imaju uzane, dugačke listove sa paralelnim žilicama. Pošto njihovi čašični listići (koji prekrivaju pupoljke) liče na latice, oba ova dela biljke nazivaju se laticama.

Primeri dikotiledona su ljutić, sve biljke pasuljastog ploda, suncokret i mnoge vrste drveća i žbunastih biljaka. Sve one imaju široko lišće sa žilicama koje se granaju iz glavne, središnje žile lista ka krajevima lista. Latice ovih cvetnica su zaštićene zelenim čašičnim listićima dok se nalaze u obliku pupoljka.

Primer monokotiledone

 

Primer dikotiledone

strana 2