Cerska i Kolubarska bitka
U čuvenoj Cerskoj bici, poslije tri dana borbe,
porazila je austrougarsku vojsku i prisilila je da se povuče sa
teritorije Srbije, sredinom avgusta 1914. To je bila prva srpska i
saveznička pobjeda u Prvom svjetskom ratu. Srpska vojska je spremno dočekala napad agresora i zahvaljujući visokom moralu boraca i umješanosti svojih vojskovodja (Radomir Putnik, Stjepa Stjepanović, Živojin Mišić i Petar Bojović) i već sredinom avgusta 1914. godine u čuvenoj Cerskoj bici, poslije tri dana borbe, porazila austrougarsku vojsku i prisilila je da se povuče sa teritorije Srbije.
|
Radomir Putnik Stjepa Stjepanović Živojin Mišić Petar Bojović
U prvoj godini rata Crnogorci su odolijevali
napadima Austrougarske iz pravca Boke Kotorske i primorja, uspješno
braneći lovćenski front. Reorganizujući i uvećavajući svoje snage,
komadant austrougarske vojske Balkanske , Poćorek je u septembru 1914.
otpočeo novu ofanzivu iz dva pravca : prko Drine i iz Srema.Linija
fronta se spustila južno od rijeke Kolubare.najveći pritisak srpska
vojska je trpila na planini Suvobor. Prema sjajno zamisljenom manevru
MIšića, prešla je u protiv ofanzivu i u vješto izvedenoj Kolubarskoj
bici prisilila neprijatelja na brzo povlačenje. Oslobodila je ponovo
čitavu Srbiju sa Beogradom.(15.12.1914.) Zbog poraza u Kolubarskoj bici Poćorek je ubrzo smijenjen. Za novog komadanta ekspedicije protiv Srbije postavljen je njemački general Makezen. Njemci i njihovi saveznici Austrougari su se dugo pripremali za ponovni napad na Srbiju i Crnu Goru. Oktobra 1915. otpočela je velika ofanziva ,sa neuporedivo većim i mnogo opremljnijim snagama.
|
Odbrana Beograda i povlačenje srpske vojske
Mojkovačka bitka
Janko Vukotić |
Sudbinu sličnu Srbiji doživjela je i Crna Gora. Crnogorska vojska pod vođstvom generala Janka Vukotića januara 1916. kod Mojkovca pružila veoma snažan otpor austrougarskoj vojsci, čiji je cilj bio presijecanje odstupnice srpskoj vojsci preko Kosmeta i Albanije, zatim i njeno potpuno uništenje. Početkom 1916. Crna Gora je bila okupirana. Kralj Nikola je napustio zemlju, a vojska je bila razbijena i većinom zarobljena. Kralj Nikola je napustio zemlju, a vojska je bila razbijena i većinom zarobljena.Samo je jedan dio uspio da se održi u teško pristupačnim krajevima, nastavljajući otpor okupatoru. Drugi dio je ostao u zarobljeništvu. |
Solunski front i oslobođenje zemlje
Vojska na Solunskom frontu |
Poslije nekoliko mjeseci srpski vojnici su inače nedovoljno oporavljeni , sa ostrva Krfa prebačeni na Solunski frontgdje su u jesen učestvovali u bici na Kajmakčalanu i oslobodili Bitolj. Solunski front se stabilizovao sve do septembra 1918. Srpska vojska je veoma brzo oslobađala zemlju tako da je do 1. novembra oslobođena cijela Srbija sa Beogradom.Vaznost Solunskog fronta za okoncanje rata bila je ogromna. Srbija i Crna Gora su podnijele velike žrtve i dale veliki doprinos snagama antante za pobjedu nad Centralnim silama.
|