Nervni sistem obezbeđuje usaglašavanje organizma životinje sa spoljašnjom sredinom kroz stalne i brze reakcije na promene u toj sredini i koordinaciju delovanja organizma kao celine.

Nervni sistem je u osnovi izgrađen od neurona (nervnih ćelija) i glavne funkcije nervnog sistema upravo obavljaju neuroni. Oni mogu pratiti promene u spoljašnjoj sredini (draži, stimulusi) i kao odgovor na njih generisati i prenositi informaciju u vidu brzog talasa depolarizacije ćelijske membrane (nervni impuls) do efektornih ćelija. Nastanak i evolucija neurona su vezani za upotrebu potencijala svih ćelija da kontrolišu koncentracije jona sa dve strane plazma membrane. Verovatno je jedinstvena karakteristika neurona njihov končast oblik, koji omogućava prenošenje signala na relativno velike udaljenosti.

U filogenetski primitivnom stanju, nervni sistemi su blisko asocirani sa epidermom životinja, i najčešće locirani upravo u njegovoj osnovi. Ova pozicija oslikava njihovo zajedničko embriološko poreklo. Postoji nekoliko osnovnih tipova nervnog sistema kod životinja: difuzan, vrpčast, lestvičast, ganglioneran, cevast.

Kičmenjaci poseduju cevast nervni sistem koji se sastoji od dva dela:

Brain mozak
Cerebellum mali mozak
Spinal cord kičmena mozdina
Brachial plexus ručni splet
Radial nerve radijalni živac
Intercostal nerves međurebarni živac
Median nerve lliohypogastric nerve medijan živac
Lumbar plexus slabinski splet
Sacral plexus sakralni splet
Genitofemoral nerve fimoralna žlijezda
Ulnar nerve lakatni živac
Sciatic nerve išijatični živac
Muscular branches of femoral nerve mišićne grane butnog živca
Common peroneal nerve uobičajni peronealni živac
Deep peroneal nerve duboki peronealni živac
Superficial peroneal nerve površni peronealni živac