Kraul

 

Postoje 4 discipline u plivanju, a glavna je kraul.

Kraul je tehnika slobodnog načina plivanja sa istovremenim radom ruku i nogu, a ujedno je i najbrži način plivanja. Ruke svakog novog zaveslaja prebacuju se kroz zrak, a noge se kreću brzim ritmom i uvijek su pod vodom. Noge su dublje zaronjene u vodu, a leđa i glava jednim dijelom nalaze se iznad površine tako da linija vode prolazi preko čela i ramenskog pojasa.Kraul je najbrza disciplina

Faze rada ruku u kraulu
1. Faza napliva (plutanje) 0,2 – 0,5 sec.
2. Faza podupiranja 0,1 – 0,2 sec.
3. Glavna (propulzivna) faza 0,4 sec.
4. Faza vađenja ruke iz vode 0,1 sec.
5. Faza prijenosa ruke u novi zaveslaj 0,4 – 0,5 sec.


                              


U fazi napliva i podupiranja zaveslaj se veoma lagano i sporo izvodi tražeći otpor vode.

Glavna faza ima dva perioda. U prvom se ruka savija i povlači vodu pored sebe, a u drugom periodu opruža i potiskuje vodu unazad. U ovoj fazi ruka koristi maksimalno svoje površine i polugu, mišićnu silu, maksimalno koristeći otpor vode, a pri tome se pokreti izvode veoma snažno i brzo.

U fazi vađenja ruku iz vode pokret se izvodi mirno, najkraćim putem se ruka vadi i potpuno relaksirana prenosi kroz zrak. U tom pokretu lakat zauzima najvišu poziciju u odnosu na cijelu ruku.

Faze rada nogu u kraulu
Pokret počinje iz kuka i odvija se cijelom dužinom noge. Zaveslaj koji počinje odozgo opruženom nogom je do horizontale propulzivan, a ispod horizontale pripremni retropulzivan i obrnuto.

Brzina: 1,8 – 2,0 m/s
Discipline: 50, 100, 200, 400, 800, 1500 m, maraton, štafete.

Plivač u kraulu diše tako što udahne zrak kada glavu okrene u stranu, a usta se oslobode vode. Izdiše ispod vode kada mu je glava uronjena u vodu i licem okrenuta prema dolje.


 

Leđni kraul

 

Zbog specifičnosti rada rukama pri plivanju leđnog kraula, ova disciplina smatra se sporijom o kraula, ali je lakša za učenje zbog same tehnike disanja. Pokreti nogama su gotovo isti kao u kraulu. Noga je potpuno opružena i spuštena nadolje, a natkoljenica je neznatno podignuta prema gore, potkoljenica se savija, dok je stopalo opruženo i prstima okrenuto prema unutra. To je pripremni položaj rada nogu kod leđnog kraula. Zatim se snažno opruža potkoljenica u smjeru gore i dolje. Taj zadnji pokret pokreće tijelo naprijed.

Pokreti rukama u leđnom kraulu se izvode tako što se prvo stavlja jedna ruka u vodu u produžetku ramena i izvodi polukružni zaveslaj do bedara, zatim se ruka vraća kroz zrak u polazni položaj.

Faze rada ruku
1. Faza napliva
2. Faza podupiranja
3. Glavna faza
4. Faza izlaska ruke iz vode
5. Faza prenošenja ruke kroz vazduh.

                          

U fazi napliva i podupiranja zaveslaj se veoma lagano i sporo izvodi tražeći otpor vode.

Glavna faza ima dva perioda. U prvom se ruka savija i povlači vodu pored sebe, a u drugom periodu opruža i potiskuje vodu unazad. U ovoj fazi ruka koristi maksimalno svoje površine i polugu, mišićnu siu, maksimalno koristeći otpor vode, a pri tome se pokreti izvode veoma snažno i brzo.
 

 

Nazad