Atila protiv Istočnog Rimskog Carstva
Dok je Zapadno carstvo bilo u trpeljivom odnosu sa hunskim vođom, to nije bio slučaj sa istočnim. Istočnim carstvom je tada vladao car Teodosije II, koji se suočavao sa hunskom opasnošću. Za vrijeme dvovlašća kod Huna bilo je samo izolovanih incidenata na granici Teodosijevog carstva, da bi se za vrijeme Atile sukobi prenijeli i u unutrašnjost carstva.
Istočno rimsko carstvo je u to vrijeme bilo u sukobu sa Vandalima koji su osvojili Kartaginu i sa sasanidskim kraljem Jazdergerdom II koji je napao Jermeniju 441. godine. Ovo je omogućilo Atili i Bledi otvoren put kroz Ilirik u unutrašnjost Balkanskog poluostrva, koje su napali 441. godine. Hunska vojska je opustošila Margus (Požarevac) i Viminacijum (Kostolac), zauzela Singidunum (Beograd) i Sirmijum (Sremska Mitrovica), prije nego što su se zaustavili.
Zatišje je uslijedilo 442. godine i za to vrijeme je Teodosije II pozvao svoju vojsku iz sjeverne Afrike i naredio kovanje velike količine novca da bi mogao da finansira rat protiv Huna. Nakon što je obavio pripreme, pomislio je da je u mogućnosti da odbije hunske zahteve.
Atila je na to odgovorio obnovom pohoda 443. godine. Huni su osvojili Naisus sa opsadnim ovnovima i pokretnim kulama - novim oružjem u svom arsenalu - zatim su krenuli duž Nišave i zauzeli Serdiku (Sofija), Filipolj (Plovdiv) i Arkadiopolj. Sreli su se i savladali rimske snage izvan Konstantinopolja i zaustavili se zbog nedostatka opsadne opreme. Teodosije II je priznao poraz i poslao dvorskog zvaničnika Anatolija da pregovara o uslovima mira, koji su bili oštriji nego prethodni: car se složio da plati 6.000 rimskih funti (oko 1.963 kg) zlata kao kaznu za nepoštovanje sporazuma, godišnji danak je utrostručen i popeo se na 2.100 rimskih funti (oko 687 kg) zlata.
Godine 447. Atila je opet krenuo na jug preko Mezije. Rimska vojska predvođena Arnegisklusom ga je srela na rijeci Vid i bila je poražena, ali je nanijela velike gubitke Hunima. Huni nisu više imali prepreka, pa su stigli skroz do Termopila. Sam Konstantinopolj je spasio prefekt Flavije Konstantin, koji je organizovao obnovu Teodosijevih bedema, koje je prethodno oštetio zemljotres, a na nekim mjestima je izgradio nove utvrđene linije ispred starih.
Atila je kao uslov za mir tražio da Rimljani
nastave da plaćaju danak i da se povuku sa pojasa zemlje koja se protezala oko
480 km od Singidunuma, i oko 160 km južno od Dunava. Pregovori su trajali oko
tri godine. Na hunski dvor je 448. godine kao izaslanik vizantijskog cara poslat
Prisk. On je više puta svojim diplomatskim akcijama uspio da razuzda Atilu i da
otkloni opasnost od hunskog osvajanja. Međutim, većina njegovog djela je
sačuvana u fragmentima.
Prvu diplomatsku misiju je Prisk je preuzeo odmah
nakon opustošenja Sremske Mitrovice. Putovao je preko Serdike (Sofije) do
opustošenog Naisusa (Niš), da bi zatim krenuo duž sjevernih teritorija, preko
Tise u Atilinu prestonicu. Prisk je opisao Atilinu prestonicu kao jedno malo
selo u kojima je većina kuća izgrađena od drveta, pa i sam Atilin dvor. U gradu
su se mogli vidjeti ogromni drveni zidovi napravljeni od dasaka, zatim kompleksi
za ishranu hunskih ratnika i na kraju, na sred sela ogromni krug na kome je
izgrađeno postolje za hunskog vođu. Prisk je razgovarao sa Atilom u njegovoj
odaji gde je upoznao i njegovu ženu skirskog porekla. Na kraju mu je predao
ogromne količine zlata i razne dragocijenosti koje je poslao car Teodosije u
znak mira.
Prisk je naročito opisao dvorski život Huna. Oni su voljeli da pjevaju, da se vesele, a svako veče su priređivali bogate večere na kojima je bilo svega. Naročito je opisivao Atilinu neodoljivu želju za vinom i Atiline robinje, koje su uvijek bile pored njega. Po rječima Priska Huni su polako prevazilazili fazu varvarskog plemena i počinjali poprimati odlike civilizovanog plemena. Tome je sigurno doprinjeo i Atilin boravak u Rimu gde je upoznao pravi život naroda visoke rase. Na Atilinom dvoru je boravio i galski ljekar Eudoksije, koji je poslije sloma Gala prešao na hunsku stranu. Takođe boravio je i jedan Rimljanin iz Mezije koji će se kasnije oženiti varvarkom, a Atila će mu lično kumovati.