Slikarstvo
Za
razliku od arhitekture ili skulpture nije se moglo inspirisati antičkim
slikarstvom jer se iz antičkog slikarstva ništa nije sačuvalo i zbog toga se
inspiriše antičkim reljefima. U 16. veku u Rimu su bile objavljene freske u
Neronovoj zlatnoj palati ili Titovim termama.
Slikari renesanse reševaju sve više probleme dubine prostora, i oseća se sistematski put koji sve više vodi ka traženju treće dimenzije u prostoru. Još uvek preovlađije slika u temperi. To je slikarstvo još uvek religiozne sadržine. Kasnije 30.-40.- tih godina 15. veka pojavljuje se tehnika slikanja uljanim bojama koju je jedan mladi slikar iz Italije preneo iz Holandije gde je ona bila poznata.
U prvom periodu teži se ka volumenu koji je bio postavljen modelovanjem i senčenjem da bi se dobio utisak prostora. Kasnije slikar ostavlja modelovanje da bi se prešlo na pikturalno rešavanje volumena. Slike imaju monumentalni karakter. Kasnije će se razvijati slikarstvo i u manjim dimenzijama ali sa razrađenim finim tonovima.
Svetitelji i Božanstva se kreću u savremenim prostorima a kasnije se gubi i oreol i stiče se utisak da su to živi ljudi. Vidimo slikari slikaju i poznate ličnosti a neretko među njih stavljaju i svoj portret, to je osvrtanje na sebe samoga i svest o sopstvenoj vrednosti. Neki slikari su se vremenom potpuno emancipovali od religiozne tematike.
U značajnoj meri je religioznog karaktera. Bila je prilika da se pokuša uvrštavanje nekih scena iz svakodnevnog života u religiozne teme, i tako je madona sa isusom bila predstavljana kao materinska ljubav a predstavljana su i naga tela kada je trebalo slikati Adama i Evu.
Novost je objavljivanje nekih novih žanrova kao što su portret, pejzaž i mrtva priroda.
U slikarstvu se upotrebljavala
perspektiva - slikari su naučili da predstavljaju prostor i njegovu dubinu. Neki
umjetnici su radili i sa bojom i predstavljali su sijenke kao npr. Leonardo da
Vinči. Ovaj umjetnik je i različito tretirao crtež koji u renesansnoj umjetnosti
služi za poboljšavanje slike i studiraju se pokret, anatomija, crte lica koje
izražava emocije.