APENINI

Apenini predstavljaju kicmu poluostrvske Italije. Izdignuti su mla|im nabiranjem u neogenu, alpskom orogenezom. Dijele se na Sjeverne (koji pripadaju Sjevernoj Italiji), Srednje i Juzne Apenine (koji pripadaju ovoj regiji).

a) Srednji Apenini – se pruzaju od Riminija do rijeke Volturno. Imaju oblik kraskih zaravni, sa kojih se dizu planinski vijenci. Brojne doline se pruzaju prema jugu. Preko Srednjih Apenina ima nekoliko prevoja. Najvazniji je Fabriano (Passo di Fossato). Najdivljiji je kraj u pokrajini Abruci (planinskom dijelu), gdje se nalazi i najvisi vrh Apenina Gron Saso.

b) Juzni Apenini – se pruzaju od rijeke Volturno do Tartanskog zaliva i Mesinskog moreuza. Planinski vijenci se naglo snizavaju i sire, te stvaraju izme|u sebe doline. Kao osamljeni brijeg u ravnici Kampanje izdvaja se Vezuv. Njegova baza je precnika 45 km, a dize se do visine preko 1 300 m.

U oblasti Apenina klima je sredozemna, ali sa visinom klima se modifikuje. Vece kolicine padavina dobijaju zapadne strane Apenina. Rijeke imaju mediteranski rezim. Vegetacija se mijenja sa nadmorskom visinom.

Od mineralnih bogatstava Apenini raspolazu lignitom, mrkim ugljem, skriljcima, boksitom i raznovrsnim gra|evinskim materijalom..

BACK