SICILIJA

Sicilija je najvece ostrvo u Sredozemnom moru. Spada me|u najveca evropska ostrva poslije Velike Britanije, Islanda i Irske. Odvojeno je od Apeninskog poluostrva Mesinskim moreuzom sirokim 4 km.

Po svom geoloskom sastavu i reljefu istovjetna je sa Apeninima. Pretezno je planinska sa slabo razu|enim obalama. Na jugu i istoku nalaze se vulkanske planine sa zivim vulkanom Etnom, u cijem podnozju je plodna nizija Katanija.

Klima je sredozemna i vrlo susna. Nizije dobijaju svega 400-450 mm padavina. Rijeke su male i neznatne. Vegetacija je suptropska i svega 4% povrsine je pod sumom. Od mineralnih bogatstava, Sicilija ima nafte, sumpora i soli.

U privrednom pogledu Sicilija zaostaje za poluostrvskom Italijom, a pogotovo za Sjevernom Italijom. Oko 50% stanovnistva je zaposleno u poljoprivredi. Znacajan je udio vocarstva i vinogradarstva, koje zahvata oko petinu obradivih povrsina. U industriji je zaposleno oko 20% populacije ostrva. Najznacajnije su prerade voca, groz|a, maslina i paradajza, te prerada koze i drveta. Industrija je vezana za eksploataciju nafte, sumpora i sulfata. Nafta se eksploatise kod Sirakuze i Djele.

Vazniji gradovi i veci centri Sicilije su Palermo, Mesina i Katanija.

BACK