RELJEF

Brazil se sastoji od tri prirodne cjeline:
1. AMAZONSKA NIZIJA
2. BRAZILSKO GORJE
3. ATLANTSKO PRIMORJE

Amazonska nizija zauzima preko 40% povrsine Brazila, a u njoj zivi manje od 4% stanovnistva zemlje.Ova oblast se proteze od podnozja Anda do Antlantskog okeana. Ima staru osnovu, gradjenu od starijih kristalnih skriljaca, koja je prekrivena mladjim naslagama i nanosima rijeke AMAZON.

image64.gif (44674 bytes)  Brazilsko gorje - PLATO je popularno zvani " DIVLJI ZAPAD " Brazila. Zapravo, ova oblast predstavlja nepreglednu valovitu visoravan, koja se postepeno "spusta" od visokog ruba uz atlantsku obalu prema zapadu i sjeverozapadu. Planinski vijenci, koji se izdizu sa Platoa (tzv. SERRA),gradjeni su od otpornijeg, pretezno eruptivnog kamenja (SERRA do MAR, SERRA do MANTIQUEIRA, SERRA do ESPINBACO). Najvisi vrh je BANDEIRA (2950 ). Strmije strane primorskih SERRA su izlozene snaznoj eroziji. U sjeveroistocnom dijelu razvile su se visoke zaravni (CHAPADOS), koje prema obali Atlantskog okeana prelaze u niske ravni (SERTAO). Najpoznatija visoravan nosi naziv MATO GROSSO, a nalazi se u zapadnom dijelu ove regije.
I ova je regija veoma rijetko naseljena - u njoj se najvecim dijelom malobrojni Indijanci i melezi pretezno bave nomadskim stocarstvom.

image38.jpg (18730 bytes)

Atlantsko primorje je pojas plodne nizije, niskih pobrdja i visoravni dug 7500 km, a sirok 200 - 300 km. To je najgusce naseljena regija; zauzima 1/3 povrsine cijele zemlje, a u njoj zivi 90% stanovnistva. Veci gradovi Brazila se nalaze upravo u ovoj regiji, na obali okeana ili u njenoj neposrednoj blizini ( do 100 km daljine ). Obala Brazila je pretezno slabo razudjena. Sprudovi zatvaruju obalne lagune i jezera, od kojih su najpoznatija Lagoa Mirim i Lagoa dos Patos.