razgl.jpg (37246 bytes)

 

 

 

Do sada se o drogama reklo mnogo. Ali, tacna je cinjenica da sve to nije mnogo urodilo plodom jer smo svedoci prodiranja svih vrsta droga CAK i u Banjaluci. Jos tacnija cinjenica je da za lijecenje potencijalnih narkomana u Banjaluci nema mjesta... To je dovoljan dokaz o tome koliko je drzava zainteresovana za rjesavanje ovoga problema. Bez obzira na trenutnu finansijsku situaciju, u Banjaluci je moguce doci do svih vrsta droga, bilo da se radi o tzv "lakim" ili "teskim". Na ovom site-u cete moci procitati (a i pogledati) sve o najdostupnijim drogama u nasem gradu. Cilj nam je da vas upoznamo a prije svega i zastitimo od ne toliko poznatih stetnih uticaja istih.

Droga se pocinje uzimati isto kao sto se popusi prva cigareta: iz znatizelje, na nagovor prijatelja, da bi se impresioniralo drustvo ili kako bi pobjegli od problema. Lak pocetak koji dovodi najcesce do ovisnosti. Zato kad ti neko ponudi prvu "travu", kad si u iskusenju da iz vlastitog iskustva saznas sta je to zapravo, znaj da se lako postaje ovisnik, a tesko se vraca u normalan zivot. I ne vjeruj onome koji kaze da to nije opasno jer cinjenice govore suprotno. Broj narkomana i kod nas raste, pa su mogucnosti da ti netko ponudi drogu ili bar da u tebi probudi znatizelju sve vece. Pravi odgovor bi dakako: NE HVALA! Ali naravno konacna odluka je na tebi ali je mudro poslusati sta ti imaju zato reci roditelji, nastavnici, doktori, sociolozi kao i oni koji su to sve iskusili na
vlastitoj kozi. Put do ovisnost je uvijek isti bez obzira radilo se o laksim tezim drogama. Put vodi kroz cetiri faze koje je opisao americki strucnjak dr. Robert Schwabel.

 

Prva faza: PROBA
Druga faza: SVE CESCE S DROGOM
Treca faza: NAVIKA
Cetvrta faza: OVISNOST

Prema provedenim anketama i procjenama oko 10 posto gradjana je barem jednom u zivotu probalo neku drogu. Koliko je danas istinskih ovisnika tesko je reci. Ali ono sto se zna su zastrasujuce cinjenice. Od posljedica droge, zbog predoziranja prosle godine umrle su 50 osobe.
Tacan podatak o smrti tesko je utvrditi jer ima mnogo ovisnika koji su stradali u saobracajnim nesrecama ili raznim obracunima, a ne treba zaboraviti ni one koji se ubijaju polako i umru necujno od ciroze jetre, teskog ostecenjanja pluca, srca i bubrega ili pojacanih infekcija tahikarda ili izvrse samoubistvo. Medju registrovanim ovisnicima najvise je onih izmedju 20 i 25 godina ima ih oko 35 %, zatim slijede oni izmedju 16 i 20 godina sa 24 %, a 3 % ovisnika ima manje od 16 godina. Svake godine ima sve vise ovisnika. Procjenjuje se da su se ove godine "drogerasima" prikljucilo oko 1500 novih ovisnika, od cega 200 tinejdzera.

Pripadnik ministarstva unutrasnjih posliva RS, cije ime iz razumljivih razloga ne objavljujemo, kaze da je u danasnje vrijeme tesko prepoznati narkomana po spoljasnjem izgledu, jer vise oni ne pripadaju hippy - pokretima kao prije dvadesetak godina, kada su se oni sam identifikovali svojim oblacenjem i izgledom. Jedino, neposredno poslije uzimanja droga, mozemo ih prepoznati jer su skloni teturanju, prilikom izgovaranja duzih rijeci dolazi do zaplitanja jezikom, sporije ih izgovaraju, a ako ste u blizini takvog lica, mozete vidjeti upadljivo prosirene ili suzene zjenice ili upadljivo crvenilo ociju.

Samo 2% narkomana se izlijeci...