Klima

U Portugaliji razlikujemo dvije vrste klime:
                -okeansku i
                -mediteransku.

Na sjeveru Portugalije, pod uticajem Atlantika, zastupljena je okeanska klima. Karakterisu je blage zime i ljeta vlaznija i ne tako zarka kao na jugu. Planine na sjeverozapadu grade kisnu barijeru oblacima sa Atlantika, pa primaju i vise od 1000 mm kise godisnje.
U juznom dijelu zemlje preovladavaju uticaji s Mediterana, pa on ima susniju klimu od sjeverne Portugalije. Ovde su zastupljena zarka i susna ljeta i blage ali vlazne zime sa srednjom januarskom temperaturom od 10
¡S. Godisnja kolicina padavina ne prelazi 400 - 500 mm.
U unutrasnjosti drzave ljeta su vrela i suha, pa su suse uobicajene na istoku, zahvaljujuci planinama koje onemogucavaju kisi sa Atlantika da prodre u unutrasnjost. Uticaj klimatskih faktora s mora jaci je od uticaja klimatskih faktora s kopna, sto se vidi po izotermama. Januarske izoterme od 12
¡S do 8¡S nizu se paralelno od rta Sao Vinsente prema unutrasnjosti. One idu paralelno duz ostalog dijela drzave. slicno idu i julske izoterme od 20¡S do one u unutrasnjosti s 25¡S. Vjetrovi su znatno jaci i cesci sa zapadnog nego s istocnog kvadranta, a zavise od pomjeranja azorskog anticiklona. 

Biljni i zivotinjski svijet

Flora. - Zahvaljujuci izrazitijim padavinama sjeverniji dio zemlje je sumovitiji. Sume zauzimaju 28% od ukupne teritorije. Znatni prostori u planinama su pod travnom formacijom. U pjeskovitom primorju zasadjen je na velikim povrsinama primorski bor. U unutrasnjosti veci znacaj ima posebna vrsta hrasta od koga se dobija pluta. Jug je manje sumovit, ali je juzni dio Algarvea poznat po uzgoju rogaca, smokava i badema. U nizim predjelima sirom zemlje uzgajaju se masline.

Fauna. - U Portugaliji zivi mnogo divljih sisara  ukljucujuci vukove, veprove i risove. Gmizavaca takodje ima u izobilju, na jugu posebno gustera i kameleona. Pticiji svijet, u kojem ima i nekih vrsta svojstvenih samo Pirinejskom poluostrvu obogacuje se svakogodisnjim migracijama ptica do Afrike i nazad.