wpe5.jpg (30790 bytes)

Reljef

Teritorija Portugalije je prirodno spustanje spanske Mezete, gradjene od starih kristalastih stijena, prema Atlantiku. Rijecni tokovi podijelili su visoravan, koja se lagano spusta prema obali i pretvorili je u grupe bregova.
Na istoku drzave prostiru se planine, dok je zapadni dio nizijski.
Sjeverni dio Portugalije cini planinska pokrajina, koja se pruza od rijeke Minho do rijeke Duro.
Istocni dio ove pokrajine cine visoravni, visine 700 - 800
m, nastale u dolinama istoimenih rijeka: Duro i Minho. S tih visoravni dizu se brojne sijere, visine 1000 - 1400 m. Ovaj kraj se zove Tras os Montes.
 Spustajuci se prema moru, ove gornje ravnice prelaze na 200 - 300
m nadmorske visine, a onda u primorski obalni dio. Srednji dio Portugalije se razlikuje od sjevernog dijela. Od Dura do Teza, preko Koimbre, ide izrazita tektonska linija koja uslovljava blage oblike reljefa izgradjene od granita. Tektonika sprecava tok rijeke Tezo da tece u pravcu paralela, pa ona skrece ka jugozapadu.

I ovaj dio teritorije presijeca nekoliko planinskih lanaca, sijera, medju kojima se istice visoka Sijera de Estrela (1990m). Ovaj planinski lanac predstavlja najvisu tacku u zemlji. Na njemu se opazaju tragovi glacijacije.
Sijera de Estrela zajedno sa Sijerom Sintrom gradi Estremaduru, koja je izgradjena od mezozojskih stijena, a pokrivena je oskudnim kulturama i slabom sumom. Juzno od Sijere de Estrele pruzaju se uz rub Mezete najprije tercijarni, zatim pleistocenski i najmladji sedimenti, koji spustajuci se prema moru sacinjavaju visoravan Remaduru.
Jugoistocno od ove visoravni pruza se ravnica Ribateho i Sada. Ta ravnica se lagano uzdize u visoravan Alenteho. Jugozapadno od Alenteha pruzaju se ogranci Sijere Morene, a juzno od njih pruza se visoravan Algarve, izgradjena od mezozojskih i tercijalnih slojeva, te diluvijalnih i aluvijalnih sedimenata.