Ostali predstavnici impresionizma:

Pjer Ogist Renoar (1841-1919)
(Pierre Auguste Renoir)

        Lepotu i toplinu Moneovih paleta nadmasio je samo Ogist Renoar. Njegova najomiljenija tema bile su kupacice, mlade, jedre zene razvijenih oblika, s detinjastim licem i dugom kosom. Slikao je takodje i svoju decu i ta se platna smatraju, zbog svoje ljupkosti, kao dela koja spadaju medju najlepse primerke ovakvog slikarstva.

          Portret gospodje Sarpantije sa decom je u sustini neobicno uspeo kao prikaz jedne univerzalne zene i njene porodice (gospodja Sarpantije je medju najcuvenijim po gostoprimstvu u Parizu). Ova slika predstavlja ogroman uspeh kako je i bila primljena na izlozbi Salona 1879. godine. Medjutim, ona je i uspeh Renoara kao umetnika. Radeci van svog ateljea, ogranicen u izboru predmeta, umetnik postize prirodan aranzman dajuci slici skladnost i svezinu.

 

 

             "Gospodja Sarpentije sa decom" ,1878.                         ulje na platnu, 151,25x187,17

 Vinsen Van Gog (1853-1890)
(Vincent Van Gogh)

            Vinsen Van Gog je rodjen u Grof-Zundertu u Holandiji u porodici protestantskih svestenika i trgovaca slikama. On je imao nameru da nastavi tradiciju, ali se veoma kratko bavio trgovinom slika. Mnogo je putovao i 1883. godine se vraca roditeljskoj kuci i otkriva Rubensa, koji ga je ocarao svojim velikim kompozicijama. Njegov odlazak u Arl, na sugestiju Tuluz-Lotreka, urodio je plodom. Inspirisan lepotom Provanse, njenim suncanim poljima, blestavo belim kucama, zelenim maslinjacima, prozracno plavim nebom, ogromnim zutim suncokretima, zlatnim njivama pod zitom, on slika sa energijom i predanoscu koje se jedva mogu zamisliti. Za petnaest meseci naslikao je dve stotine slika. Slike kao "Suncokreti", "Polje pod zitom", "Umetnikova soba"... su dela koja najbolje izrazavaju Van Gogovu senzibilnost i viziju prirode i coveka.

          Slika "Zitno polje i cempresi" je radjena u Sen Remiu pod juznim suncem, koje, reklo bi se oslobadjajuci deluje na njegovu umetnost. Bratu Teu ushiceno pise o svom prvom susretu sa jugom: "Gledaj carstvo svetlosti! Kako je divno zlatno sunce!" Jug je nadahnuo brojne pejzaze ali nijedan tako izrazito kao ovaj. Vijuge i fantasticni oblici kao odraz neobuzdanih Van Gogovih osecanja, gone nas na pomisao da se umetnik daleko uzdigao iznad gotovo bezlicnih impresionistickih prikaza prirode.

wpe21.jpg (4864 bytes)

"Zitno polje i cempresi",1889.
ulje na platnu, 72x91

 

 
 Dzejms Mekneil Vistler (1834-1903)
(James McNeil Whistler)

 
             Vistler dosao je u Priz 1855. godine da studira slikarstvo; cetiri godine kasnije presao je u London i tamo proveo ostatak zivota, ali je posecivao Francusku i bio u bliskom dodiru sa sve jacim impresionistickim pokretom. Njegova najpoznatija slika Aranzman u sivom i crnom: umetnikova majka odrazava uticaj Manea u naglasavanju ravnih povrsina, dok se lik odlikuje strogom preciznoscu Degaovih portreta. On je zeleo da njegovo platno cene samo zbog njegovih formalnih svojstava. Kao ostrouman i duhovit pobornik umetnosti radi umetnosti, Vistler je smatrao svoje slike slicnim muzickim komadima i nazivao ih je "simfonijama" ili "nokturnima".Najsmeliji primer naslikan je oko 1874. godine "Nokturno u crnom i zlatnom : vatromet"

wpe22.jpg (3899 bytes)

"Vistlerova majka"
1871., 1,45x 1,64cm

 

wpe23.jpg (5254 bytes)

"Nokturno u crnom i zlatnom"
1874., 60x46,50cm

pocetna strana