ДРВО

        Дрво је чврсто гориво које се од давнина употребљава. Спада у обновљиве изворе енергије, има различите примјене. Као чврсто гориво најчешће се користи као огрјев.

      Дрво је грађено из сљедећих једињења: целулоза ( линеарни полисахарид састављен од анхидроглукозних јединица), хемицелулоза (нецелулозни полисахариди дрвета, пентозни и хексозни), лигнин (ароматски полимер дрвета), екстрактивне материје, минералне материје.

       Хемијска анализа дрвета се не изводи на апсолутно сувим узорцима јер приликом сушења на високим температурама може доћи до промјене хемијског састава дрвета (испаравање лако испарљивих материја, термичка деградација и сл.) Због тога се хемијски састав дрвета испитује на ваздушно сувом узорку, а садржај појединих компоненти се прерачунава на апсолутно суво дрво.

У табели је дат приказ садржаја влаге у дрвету у различитим условима сушења:

       

 

 

 

 

 Садржај влаге је веома важан, и о варира не само од времена сјече већ и од услова складиштења. Проценат влаге у дрвета се стало мијења, зависно од процента влаге у околии, тако да је дрво у сталној динамичкој равнотежи са околином.

У табели је дат приказ елементарног састава неког дрвећа, као и дужине влаканаца код четинара и лишћара:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У табели је дат приказ саставних компоненти различитих врста дрвећа: