CRNA GORA
Crna Gora se nalazi u jugoistočnoj Evropi, na Balkanskom poluostrvu. Teritorija Crne Gore zauzima približno 13.812 km2. Graniči se sa Hrvatskom (25 km) na zapadu, Bosnom i Hercegovinom na sjeveru (225 km), Srbijom na istoku (203 km računajući i Kosovo i Metohiju), Albanijom na jugu (172 km), a od Italije je radvojena Jadranskim morem. Dužina obale je 293,5 km.
Crna Gora se rasprostire od visokih vrhova na granici sa Srbijom i Albanijom i širi se velikom ravnicom koja se prostire nekoliko kilometara. Ravnica grubo nestaje na severu, gdje se Lovćen i Orjen naglo spuštaju u Boku Kotorsku. Veliki kraški predio u Crnoj Gori uglavnom leži na visinama od 1000 m iznad nivoa mora, a neki djelovi idu skoro do 1.900 m, kao na primjer planina Orjen, najviši masiv među priobalnim krečnjačkim vencima.
Planine Crne Gore spadaju u jedne od najnegostoljubivijih terena u Evropi. Njihova prosečna nadmorska visina je više od 2.000 m. Najviši vrh Crne Gore je Zla Kolata na Prokletijama, sa nadmorskom visinom od 2534 m. Jedan od najpoznatijih vrhova Crne Gore je Bobotov kuk na planini Durmitor, koji je nalazi na visini od 2522 m. Planine Crne Gore spadaju u terene Balkanskog poluostrva najviše izmenjeni erozijom tokom poslednjeg ledenog doba.
Jadranska oblast zahvata relativno uzani pojas crnogorskog primorja, od rta Oštro do ušća rijeke Bojane, a prema unutrašnjosti Jadranska oblast se širi ka dolini Bojane i Skadarskoj kotlini, i ka dolinama Morače i Zete. Na krečnjačkoj podlozi razvila se posebna vrsta tla-crvenica, pogodna za uzgoj duvana, vinove loze, voća, maslina i druguh kultura. Pored crvenice javlja se i flišno zemljište.
Rijeke Crne Gore pripadaju Crnomorskom i Jadranskom slivu. Najduža rijeka je Tara (141 km), a ostale duže rijeke su Piva, Ćehotina, Zeta, Morača i Bojana. Rijeka Tara protiče kroz kanjon dubok 1.300 metara. Jedina plovna rijeka je Crnojevića Rijeka.
Glavni grad Crne Gore je Podgorica. Prijestonica je Cetinje. Valuta je Euro (€). U Crnoj Gori postoje 39 gradskih i 1201 seoskih naselja, što je ukupno 1240 naselja.
Na klimu Crne Gore utiču velike vodene površine Jadranskog mora i Skadarskog jezera, dubok ulazak Boke kotorske u kopno, planinsko zaleđe u blizini obale (Orjen, Lovćen i Rumija) i planinama Durmitor, Bjelasica i Prokletije. Dok na Crnogorskom primorju preovladava sredozemna klima, u najblizem zaleđu, samo na desetak kilometara vazdušne linije, već je kontinentalna klima. Dinarski vijenac planina Orjen, Lovcen i Rumija uzdize se strmo nad morsku obalu i kao džinovska kulisa uveliko sprečava prodiranje primorske klime u unutrašnjost. U primorskoj zoni srednje temperature vazduha u julu se krecu izmedju 23,4°C i 25,6°C. Ljeta su obicno duga i suva, a zime kratke i blage. Dolinom Bojane, preko bazena Skadarskog jezera i uz rijeku Moracu, uspije da prodje jaci toplotni val, koji Podgoricu cini najtoplijim gradom u Jugoslaviji.
 

Povratak na vrh stranice