Problematična vladavina

Rani period vladavine kraljice Marije I bio je uspešan. Političari, koji su isprva podržavali Ledi Džejn Grej, sada su podržavali Mariju, a ona je uništavala svakoga ko je pokušavao da joj oduzme vlast. Ledi Džejn je bila zatvorena u London taueru, gde je bila relativno udobno smeštena, i bilo joj je dozvoljeno da se šeta napolju (u okviru zidina). Ipak, kada je otac Džejn Grej, Henri Grej, prvi vojvoda od Safolksa, pokušao da skine Mariju sa prestola i da vrati Džejn krunu, Marija je pogubila obadvojicu vojvoda od Safolksa i vojvodu od Nortamberlenda. Posle malo oklevanja i neuspeha da ubedi Džejn da primi rimokatoličku veroispovest, Marija je pogubila ledi Džejn 12. februara 1554. godine i na taj način se osigurala da neće biti novih pokušaja da vrate Džejn presto.
Ubrzo Marija najavljuje da planira da se uda za španskog princa Filipa, koji je bio sin Karla V, cara Svetog rimskog carstva, nećaka njene majke. Vest o savezu sa Španijom bila je loše prihvaćena kod Engleskog naroda, koji se bojao da će Španija koristiti Englesku kao saveznika i na taj način uvlačiti Englesku u nepotrebne ratove. Tomas Vajat mlađi koristi rastuće nezadovoljstvo i podstiče bunu protiv Marije, sa namerom da je skine sa trona i zameni sa njenom mlađom polusestrom Elizabetom. Zavera biva otkrivena i svi koji su podržavali Vajata bivaju progonjeni i ubijani. Vajata su mučili, u nadi da će pružiti dokaz da je Elizabeta umešana i na taj način omogućiti Mariji da da naredbu za pogubljenje Elizabete zbog izdaje. Vajat nikada nije potkazao Elizabetu i biva pogubljen. U međuvremenu, Elizabeta provodi vreme po raznim zatvorima, uključujući i London tauer.
Marija se udaje za Filipa u katedrali Vinčester, 25. jula 1554. godine. Ipak, Filipu nije bila privlačna i provodio je minimalno vremena sa njom. Tokom njene petogodišnje vladavine, Marija je par puta mislila da je trudna, ali nikada nije rodila. Očajna jer retko viđa muža i zabrinuta što ne nosi naslednika za katoličku Englesku, Marija postaje ogorčena. U cilju da povrati u Englesku rimokatoličku veru i da osigura tron od protestantskih pretnji, Marija između 1555. i 1558. godine naređuje da mnogi protestanti budu spaljeni na lomači. Njena težnja da vrati katoličku veru u Englesku bila je slabo prihvaćena od strane većine u Engleskoj, koju su činili protestanti. Marijini snovi da oživi katolučku veru u dinastiji Tjudor su propali, a njena popularnost opada kada je izgubila i poslednju Englesku teritoriju na francuskom zemljištu, Kale 7. januara 1558. godine. Ipak, za vreme vladavine Marije, uveden je novi novčani sistem koji je korišćen sve do osamnaestog veka, a njen brak sa Filipom otvorio je nove trgovinske puteve za Englesku. Takođe Marija je primila i prvog ruskog ambasadora u Englesku, kreirajući, po prvi put, veze između Rusije i Engleske. Marija je umrla 17. novembra 1558. godine.

 

 

 

Nazad