Tanko crijevo

 

 

Dio probavnog sistema čini tanko crijevo. Hrana iz želuca nastavlja probavu u tanko crijevo a iz tankog crijeva u debelo crijevo.

Tanko crijevo se sastoji od tri dijela:
dvanaestopalačnog crijeva (duodenuma), dužine cca. 30 cm kod ljudi (što odgovara širini dvanaest prstiju, od kojeg i potiče naziv) u koji se ulijevaju probavni sokovi jetre i gušterače (pH 5 - 7,5)
jejunuma, dužine 2-8 m kod ljudi, u kojem se dovršava razgradnja hrane (pH 6,5 - 8)
ileuma, dužine oko 4 m kod ljudi, u kojem se razgrađeni sastojci hrane upijaju u krv

Funcija tankog crijeva je sledeća: Probava proteina u peptide i aminokiseline uglavnom se pojavljuje u želucu, ali katkad i u tankim crijevima. Tamo se događa većina hemijskih reakcija; peptidi se degradiraju u aminokiseline; lipidi (masti) degradiraju u masne kiseline i glicerol; a ugljikohidrati degradiraju u jednostavnije šećere (npr. glukozu).

Tanko crijevo najduži je i površinom najveći dio probavne cijevi. Zbog svoje važne digestivne, apsorpcijske, imunološke i endokrine funkcije, poremećaji i bolesti tankog crijeva dovode do raznih simptoma koji su često u kliničkoj praksi pravi dijagnostički izazov.
Dužina tankog crijeva u živućih je do 280 cm. Odstranjenje dijela (resekcija) crijeva zbog nekog razloga obično se dobro podnosi. Kritična dužina tankog crijeva koja omogućuje odgovarajuću funkciju smatra se da treba biti oko 50 cm, uz uvjet da postoji zdravo debelo crijevo.