IMUNITET
Životinje su tokom evolucije razvile složene sisteme odbrane od neželjenih uljeza, kao što su virusi, bakterije, i druge materije porijeklom iz hrane, vode ili vazduha, koje mogu da uđu u organizam i izazovu različite bolesti i ugroze život. Opasnosti ne vrebaju samo iz spoljašnje sredine. I u samom organizmu može da dodje do poremećaja, kao što je, na primjer, nekontrolisano umnožavanje ćelija koje izrastu u tumor iz kojeg može da se razvije i rak, protiv čega organizam takodje mora da se bori.
U sastav imunog sistema ulaze limfni organi(limfni čvorovi, slezena, grudna žljezda, krajnici), ćelije( prvenstveno limfociti), hemijski modulatori. Imuni sistem možemo podijeliti na:
Prirodni/urođeni/nespecifični imunitet:
Prisutan je u organizmu od rođenja do smrti. Ima sposobnost prepoznavanja stranog agensa, ali ne i vrste ntigena. Stalno je aktivan,u pripravnosti je i prije nego što antigen prodre u organizam. Ne ostavlja memorijski zapis o susretu sa stranim antigenom. Reakcija je uvijek jednako brza i efikasna.
Komponente prirodnog imuniteta su: anatomske barijere(koža, sluzokoža, omotači organa), ćelije(eozinolfili, neutofili, bazofili, monociti), hemijski modulatori, inflamatorni odgovor.
Stečeni/adaptivni/specifični imunitet:
U organizmu se razvija tokom života. Ima sposobnost razlikovanja stranog agensa. Ostavlja memorijski zapis o susretu sa stranim antigenom. Svaka naredna reakcija je brža i efikasnija. Razlikujemo dvije vrste stečenog imuniteta:
Ćelijama posredovani imuni odgovor: Za ovaj imunitet su zaslužni T limfociti.Glavnu ulogu imaju T limfociti. Ćelijski imuni odgovor se odvija tako što T limfociti dolaze u direktan kontakt sa antigenom, čak i bez lučenja antitela od strane B limfocita.Ćelijski imuni odgovor značajan je kod virusnih i gljivičnih infekcija, kod malignih tumora, transplantacije organa.T limfociti ne stvaraju antitela, već luče supstancije koje se nazivaju citokini. Ti molekuli deluju kao posrednici između ćelija i uništavaju oštećene ćelije, ili podstiču druge ćelije imunog sistema na imuni odgovor. T limfociti su zaduženi za prepoznavanje stranih antigena u organizmu. Na njihovoj površini nalaze se receptori, po strukturi slični onima na B limfocitima, ali ne i identični. Ti receptori još u fazi embrionalnog razvoja stiču sposobnost prepoznavanja onoga što ne pripada organizmu kao i prepoznavanja izmenjenih ćelija samog organizma. Na svim ćelijama u našem telu nalaze se histokompatibilni antigeni, pa i na samim limfocitima. Ako dođe do promene tih antigena što se dešava najčešće nakon virusne infekcije, ili pojave malignih ćelija, ili ako se u organizmu nađu ćelije sa drugačijim antigenom (kao kod transplantacije), T limfociti se aktiviraju i uništavaju takve ćelije, dok one zdrave bivaju pošteđene.
Faze stečenog imunog sistema su: