Vladislav je bio drugo dete Stefana Prvovencanog i Evdokije Andjel tako da tijekom oceve vladavine se nije niti ozenio niti obavljao vaznije drzavne poslove za razliku od brata Radoslava koji je bio guverner Zahumlja i ozenio se za kcer vladara Solunskog carstva za koju se cinilo da ce obnoviti Vizantiju. Dolazak na vlast Stefana Radoslava nije nista promenio u Vladislavovom zivotu sve do rata u kojemu je Solunsko Carstvo katastrofalno porazeno 1230. godine nakon cega Drugo Bugarsko Carstvo nakratko dominira na Balkanu. U promenama balkanskih saveza do kojih dolazi nakon rata srpski kralj Radoslav saveznik Solunskog Carstva se jednostavno nije snasao tako da su se protiv njega okrenuli Drugo Bugarsko Carstvo, Sveti Sava kao predstavnik srpske pravoslavne crkve (dobrovoljno ili ne) i Vladislav kao buduci kralj. Do rusenja Radoslava i postavljanja uz Bugarsku intervenciju Vladislav dolazi na vlast 1234. godine, a sam cin krunidbe je izvrsio Sveti Sava.

Kao jedan od osnovnih uvjeta za drzavni udar je bilo postavljeno vjencanje Vladislava s Beloslavom, kcerkom bugarskog cara Jovana II Asena dolazi prakticki istovremeno s krunidbom tako da je zet solunskog cara zamjenio zet bugarskog cara na srpskom prestolju. Sveti Sava je nakon krunidbe napustio Srbiju i otisao u Svetu zemlju iz koje se nece vratiti posto na povratku umire u glavnom Bugarskom gradu Trnovu 1236. godine od upale pluca. Jovana II Asena ce sljedece godine predati Vladislav Savino telo tako da ce on 1237. godine svecano pokopan u Milesevu.

Smrcu Svetog Save Vladislav je izgubio jedan osnovni temelj svoje vladavine, a smrcu Ivana Asena 24.6. 1241 i potom Mongolskim osvajanjem Bugarske 1242. godine pada i njegov drugi temelj. To na kraju rezultira njegovim rusenjem 1243. od strane mladjeg brata Urosa koji je imao podrsku Nikejskog Carstva nove balkanske "velesile".

Godinama nakon obaranja Vladislav ce se pomiriti s bratom Urosom i kao nagradu dobiti polozaj guvernera Zete iako ce ce i dalje prkosno potpisivati titulom kralj. Stefan Vladislav je umro prirodnom smrcu 1267. godine, a sahranjen je u manastiru Milesevi. Srpska pravoslavna crkva ga proslavlja kao svetitelja 24. septembra tj. 7. oktobra po novom kalendaru.

ZADUZBINE