GEOGRAFIJA RIMA

Rim je glavni grad Republike Italije i oblasti Lacio, 2. 693. 383. stanovnika. Grad, prvobitno osnovan na lijevoj obali Tibra, smješten na sedam brežuljaka, postaje prijestonica poslije ujedinjenja Italije 1870. godine. Istovremeno dobija i političke i administrativne funkcije metropole mlade države, a njegov razvoj vrlo dinamične okvire. Još 1872. godine Rim je imao svega 244. 000 stanovnika, 1947. to je milionski grad -1. 574. 000. stanovnika, većim dijelom obnovljen, sa modernim četvrtima i planskim urbanističkim usmjeravanjem sa novim modernim kvartovima.

Rim leži na Tibru, prema centru talasaste nizije koja se od lanca Sabina prostire ka moru. U toj sredini, nekako na ivici sjeverne granice Juga, Rim je glavno saobraćajno čvorište kopnenih komunikacija poluostrva. Glavna rimska luka je Čivitavekija. Leži oko 70 km sjeverozapadno na tirenskoj magistrali, i ima željezničku vezu sa velikim industrijskim centrom Terni.

Obala Lacija je slabo razuđena, sem zaliva kod Teračine i Gaete. U blizini i južno od Rima leži jezero Nemi iz kojeg su izvađena dva broda, sagrađena za vrijeme vladavine rimskog imperatora Kaligule, a to su , u stvari, bile luksuzne plovne palate.
Rim je doživio brz demografski razvoj vezan velikim dijelom za ruralne migracije. Od šezdesetih godina ovog vijeka njegov razvoj, proistekao samo iz prirodnog priraštaja, usporen je, a istovremeno su se razvijale periferne opštine. U centru grada su koncentrisane administrativne, finansijske i trgovinske djelatnosti.
U gradu su naročito razvijene uslužne djelatnosti, to je centar političkog, intelektualnog, umjetničkog (film), turističkog, vjerskog (grad-država Vatikan) života, u kome su smještene međunarodne organizacije (FAO). Industrija se bazira samo na proizvodima široke potrošnje i njen centar je smješten u istočnom dijelu grada.

NAZAD        NASLOVNA        NAPRIJED

TEST