O BEČU
Na svim kartama svijeta ime austrijske prestonice je Vienna ili Wien. Germanska riječ Vienna vjerovatno dolazi od riječi Vedunia, što je bio naziv keltskog naselja koje se nalazilo na mjestu današnjeg grada.
Beč je jedan od rijetkih
glavnih gradova koji je i u najužem centru sačuvao svoje bogato kulturno
nasljeđe, a mnogovijekovna tradi- cija nije zastala ni pred ukrasima modernih metropola. U Beču se nalazi i Figarohaus, kuća u kojoj je od 1784. do 1787. god. živio Mocart. Danas je ova kuća pretvorena u muzej. Osim Mocarta u Beču su živjeli i drugi poznati kompozitori.
|
U Praterstrasse se nalazi kuća u kojoj je živio Johan Štraus od 1863. do 1870, a u Moelkerbastei je živio Betoven 11 god. i komponovao je IV, V i VII simfoniju. Šubertova rodna kuća je u Nussdorferstrasse. Jedan od najljepših dijelova grada je onaj koji pripada jevrejskoj zajednici, nedaleko od katedrale Svetog Stefana. Tu se nalazi i jevrejska opština i sinagoga.
U neposrednoj blizini dvorca Hofburga, sa druge strane Ringa nalaze se 2 muzeja. S jedne strane Trga Marije Terezije je Muzej umjetnosti ili Nacionalna galerija, a nasuprot njemu je Prirodni muzej. Nacionalna galerija je jedan od poznatijih muzeja u Evropi. Sa desne strane od ulaza nalaze se kolekcije egipatske, grčke i rimske umjetnosti. Na 2. spratu se nalazi bogata kolekcija holandskih i flamanskih majstora 15. i 16. vijeka (Rubens Rembrant, Direr, Vermer, Van Ajk). S druge strane su italijanski i španski majstori : Ticijan, Tintoreto, Valeskez, Karavađo. Na samom obodu Ringa se nalazi kompleks neoklasicističkih građevina kao što su Rathaus, zatim zgrada Parlamenta i Univerziteta, koje povezuje lijep Rathaus park. Sa Trga Marije Terezije se ulazi i u Palatu Messe, još jednu od poznatih bečkih građevina. Beč je i grad muzeja kao što su muzej Albertina, Muzej klovnova, Cirkuski muzejk, Muzej duvana i Muzej satova. |