PARKOVI
Park Bit Šomon. Za vlade Napoleona III, od nekadašnjeg kamenoloma stvoren je ovaj dekor za Komičnu operu, valovit kao neka minijaturna planina. Njegov viseći most i pejzaž imaju svoje odane ljubitelje.
Tiljerijski park. Šetalište u stilu starog režima, koje je bilo svjedok velikih manifestacija u vrijeme Francuske revolucije od 1789. godine. Tu se šetač ne može izgubiti, ali može uživati kako se djeca igraju i potražiti što veličanstvenije perspektive.
Luksemburški park, tradicionalno sastajalište intelektualaca i studenata. ovi vrtovi bili su izgrađeni za kraljicu Mediči. Kipovi francuskih kraljica, postavljeni ukrug, kao da ne žele da gledaju parove studenata kraj svojih nogu, dok im Medičijeva fontana služi kao ogledalo. |
Park Ženskaroša
nalazi se u prednjem
dijelu ostrva Site, iza spomenika Henrija IV. Granato drveće pruža
sklonište djeci i zaljubljenim parovima.
Botanička bašta, uprkos svome imenu, više je poznata kao zoološki vrt, mada je privlačna i kao pravi lavirint zelenila. |
Bulonjska šuma, prirodni park na domaku grada, gdje se u praznične dane mogu vidjeti narodne igre, a preko nedjelje i otmjeni šetači i konjanici. U blizini, u Oteju i Lonšanu, nalaze se poznati hipodromi.
Marsovo polje služilo je nekada kao vježbalište za pitomce Vojne akademije i kao zborno mjesto narodnih masa prilikom velikih manifestacija, počev od praznovanja federacije, sve dok početkom XX vijeka nije uređeno kao park, ali je i dalje služilo kao okver za svjetske izložbe od 1867. do 1937. godine.
Park Monso. Od bujnoga dekora iz XVIII vijeka ostala je samo jedna kolonada lažnih ruševina ijedan kineski mostić. U doba Napoleona III izgrađen je unaokolo čitav niz hotela.