GUSENJA NA TLU ( KUBI-JIME ) :

U sportskoj borbi su dozvoljena samo gusenja na vratu. Ona se mogu izvoditi bridom sake, clancima prstiju, podlakticom, odjecom protivnika i potkoljenicom ( ali samo jednom ).

Gusenja se dijele na krvna ili karotidna i respiratorna ili trahealna. Krvna gusenja izvode se pritiskom na lijevu, desnu ili obe odjednom arterije carotis. Time je sprijecen dovod krvi u mozak, pa se ovaj ne moze snabdjevati kiseonikom. Nedostatak kiseonika, uz nagli pad tlaka  krvi u mozgu, izaziva kod podpuno tacno izvedenog zahvata gotovo trenutnu nesvjesticu. Respiratorna ili disajna gusenja izvode se pritiskom na dusnik ( trahea ). Uslijed toga je sprecio dovod zraka u pluca, pa je disanje onemoguceno.

Gusenja su dosta riskantni zahvati, jer eksponiraju ruke torija. Uke se cesto moze braniti polugama, pa tori mora biti stalno na oprezu i smjesta prekinuti zahvat cim opazi da mu prijeti neka poluga.

1.) HADAKA-JIME

 ( "GUSENJE GOLIM RUKAMA" ) 

 

                                          

Uke lezi na trbuhu a tori treba da ga uzjase blokirajuci mu bokove nogama i nastojati cak da ga obuhvati nogama. Desnu ruku podvlaci pod ukeov vrat, a lijevom hvata desnu saku tako da se podlaktica nalazi tacno pod ukeovim dusnikom, okrenuta unutrasnjim bridom podlaktice. Lijeva ruka hvata desnu saku najjednostavnije tako da obuhvati vanjski brid sake. Gusenje se izvodi tako da tori glavom (ili grudima, ako mu je zgodnije) gura ukeovu glavu prema naprijed, a stezanjem desne ruke uz pomoc lijeve ruke povlaci desnu podlakticu natrag. Valjanje po strunjaci jos olaksava izvodjenje gusenja.

2.) KATA-JUJI-JIME  

Uke lezi na ledjima, a tori ga je uzjahao. Lijevo koljeno torija je na tlu i on koljenom i stopalom blokira desni bok ukea. Desno koljeno moze zauzeti isti polozaj, ali je bolje da je u zraku i da tori lijevi bok ukea blokira clankom i stopalom. U ovoj poziciji tori desnom rukom hvata sto dublje prema siji desni rever ukeovog kimona, tako da mu palac bude unutra a prsti vani. Lijevom rukom hvata lijevi rever u visini prsa, tako da su mu prsti unutra a palac vani. Gusenje se izvodi tako sto tori stavi desnu podlakticu na vrat ukea, te njome, s rukom savijenom u laktu pod uglom od 90 , pritisce ukeov dusnik. Lijevom rukom vuce prema sebi i nalijevo. Efekt gusenja se naglo povecava kad tori prebaci cijelu tezinu na desnu ruku, spustivsi istovremeno desno koljeno na tlo.

3.) NAMI-JUJI-JIME

("GUSENJE UKRSTENIM RUKAMA KOJE SE NALAZE U PRIRODNOM POLOZAJU ") 

Tori stavlja lijevu ruku na ukeov vrat i hvata ga sto dublje za rever kimona tako da mu je palac unutra a prsti vani. Postavivsi desnu ruku iznad lijeve, hvata simetricno sa druge strane ukeov kimono potpuno isto. Ruke torija se prema tome ukrstaju iznad ukeova vrata. U ovoj je poziciji dovoljno da tori pritegne ukeov kimono rukama, spustivsi laktove sto nize, pa da nastupi vrlo efikasno karotidno gusenje. Efekt gusenja je mnogo veci, ako toriju podje za rukom da prebaci citavu tezinu tijela na svoju lijevu stranu. U konacnoj fazi nastaje mali pritisak na dusnik, sto povecava efikasnost gusenja.

4.) GIAKU-JUJI-JIME

("GUSENJE IZVRNUTIM UKRSTENIM RUKAMA")

 Tori lijevom rukom hvata lijevi rever ukeovog kimona tako da su mu prsti unutra a palac vani, a desnom rukom, koju stavi iznad lijeve, hvata simetricno desnu stranu ukeovog kimona. Tako su torijeve ruke ukrstene iznad ukeovog vrata, a prema ukeu su okrenute unutrasnje strane njegovih podlaktica. Iz ove se pozicije moze gusiti na dva nacina. Prvi: ako je tori uspjeo da vrlo duboko uhvati rever ukeovog kimona, on jednostavno povlaci laktove nadole i podize ukeovu glavu nagore i vrsi istovremeni pritisak na karotide i na disni sistem. Ako je uhvat bio plici, tori gusi tako da ruke, koje je do sada imao postavljene tako da su sa ukeovim vratom bile u kontaktu unutrasnje strane njegovih saka, okrene za 180 pa sada pritisce ukeove karotide vanjskim stranama svojih saka, obicno prvim zglobom malog prsta obje ruke. Drugi oblik je cisto karotidno gusenje i mnogo je brzi i efikasniji od prvog. Medjutim, prvi oblik je mnogo sigurniji i teze se brani.

5.) OKURI-ERI-JIME

  

Uke sjedi a tori je iza njegovih ledja. Lijevom rukom koju provlaci ispod ukeove lijeve ruke tori hvata ukeov lijevi rever a desnom rukom sa palcem unutra takodje ukeov lijevi rever postavljajuci podlakticu ispod ukeove brade. Povukavsi lijevom rukom rever ukea tori postize cvrsti kontakt izmedju svoje desne podlaktice i uukeovog vrata. Cim je to postigao, treba smjesta da uhvati lijevom rukom ukeov desni rever i da ga povuce nadole. Pri tom desnom rukom vuce ukeov lijevi rever nadesno nagore i nesto prema sebi. Na taj nacin gusi ukea pritiskom podlaktice na dusnik ili pritiskom ukeovog kimona na njegovu lijevu i desnu karotidu. Da bi gusenje bilo efikasnije treba ukea zarotirati nesto malo udesno. Tori, koji obicno kleci iza ukea, svojim koljenima, a osobito desnim koljenom podignutim s tla, cvrsto fiksira ukeovo tijelo.

 NAZAD    NASLOVNA       NAPRED