Opšte geografske karakteristike kontinenata


 

 

 

 

 

 

 

 

Afrika

 Afrika je dobila ime po arapskoj riječi afer, što znači crn. Arapi su odavno dolazili u kontakt sa nekim etiopskim crvncima koje su nazvali Afrima, pa se pretpostavlja da je po njima i čitav kontinent dobio ime.

 Površina Afrike iznosi  oko 30 miliona km2 ili oko 3 puta više nego površina Evrope ili za trećinu manja od površine najvećeg kontinenta Azije. Obala je Afrike je znatno slabije razuđena od obale Evrope, koja je najrazuđeniji kontinent, pa joj je i dužina obale manja za trećinu od Evrope, uprkos tome što je površina veće za tri puta.

           

 Prostrane unturašnje pustinjsko stepske oblasti Afrike su posledica njene velike površine i male razuđenosti, po ćemu se razilkuje od ostalih kontinenata. Tome traba dodati još jedan njen specifičan matematičko geografski položaj, koji se razlikuje od položaja svih ostalih kontinenata.

U tropskom pojasu se nalazi 80 % njene ukupne površine. Krajnji sjeverni rub kontinenta dopire do 37o sjeverne geografske širine, a južni do 35o južne geografske širine.

 Veoma izraženu klimatsko - biogeografsku zonalnost donekle modifikuje reljef svojom visinom, položajem i ekspozicijom. Kad bi Afrika nekim slučajem bila sasvim ravna ploča, imala bi simetrično raspoređene klimatsko - biogeografske zone u odnosu na Ekvator.

 Raznolikost reljefa

 U reljefnu pogledu Afrika pretstavlja ostatak prastarog kontinenta Gondvane, koji se raspao tokom duže geografske prošlosti.

           

 Od nekad velikog kontinenta odvojili su se pojedini dijelovi u obliku litosfernih ploča, novih kontinenata. Po osobinama i visini sadašnjeg reljefa razlikujemo više raljefnih cjelina. Na sjevero - zapadu se nalaze mlađe vjenačne planine pod nazivom Atlas. Na istoku Afrike se ističe visoki vulkanski reljef mlađeg postanka, na kontinentu razmicanja litosfernih ploča. Tamo su stvorene visoke vulkanske zaravni sa najvećim vrhovima (Kilimandžaro, Kenija, Ruvenzori).Uporedo se nalaze prostrane depresije i tektonski jarci ispunjeni jeezerskom vodom. Često se ta oblast naziva jezerska visoravan.

 Na velikom prostoru šireg, sjevernog dijela Afrike smjerom paralele očuvana je niska jednolična i prostrana saharsko - sudanska zaravan, a na jugu i jugoistoku Afrike visoka istočno - afrička i južno - afrička visoravan. Veliku prirodnu prepreku za širenje uticaja kopnenim putem, sa sjevera na jug Afrike, imala je pusatinja Sahara. Smještena je oko sjevernog povratnika u prostorno većem sjevernom dijlu Afrike.