Tuberkuloza je hronična bakterijska infekcija koja je vodeći uzrok smrtnosti medju zaraznim bolestima u svijetu. Širi se putem zraka i obično inficira pluća, mada mogu biti zahvaćeni i drugi organi. KO JE IZLOZEN RIZIKU OBOLJEVANJA:
UZROCNIK TUBERKULOZE Glavni uzrok tuberkuloze u cijelom svijetu je bacil tuberkuloze(Mycobacterium tuberculosis),osim njega uzrocnici su jos i Mycobacterium africanum u Zapadnoj Africi,zatim Mycobacterium bovis izaziva zarazu stoke koja se putem mlijeka prenosi na ljude,netuberkulozne mikobakterije(rijetko uzrokuju bolest)
|
PRENOSENJE BOLESTI
BOLEST Rizik za razvijanje aktivne tuberkuloze kod zarzenih je najveci u prvoj godini nakon infekcije,ali se aktivna bolest ponekad ne javi ni nakon mnogo godina kasnije.Aktivna tuberkuloza rezultira sirenjem bacila iz alveola putem krvi ili limfe na druga mjesta,obicno na neko drugo mjesto u plucima ili lokalne limfonode.u 15% slucajeva bacili uzrokuju bolest u drugim podrucjima,kao sto su koza,bubrezi ,kosti ili reproduktivni ili urinarni sistem.
|
KAD TREBA ZATRAZITI LIJECNICKU POMOC? Ako bolesnik,dakle,pokazuje i jedan od slijedecih simptoma treba ga smatrati "sumljivim" da boluje od tuberkuloze:
Svi ovi simptoni mogu nastati u uslijed neke druge bolesti,ali je potrebno ispitati iskasljaj,ako je bilo koji od simptona prisutan. Ispitivanje iskasljaja je pouzdanije od radiograma pluca.Ako su tri iskasljaja negativna,odredi se jednostavno lijecenje(ne antituberkulotici),ali se nastavi sa ispitivanjem iskasljaja ukoliko simptomi ne prestanu,te i/ili poslati bolesnika u ambulantu gdje se lijeci tuberkuloza.
|