Najveća planeta
Jupiter je ne samo najveća već i najmasivnija planeta. Njen ekvatorijalni prečnik je 143,884 km što je 11.209 puta više nego zemljin ,i 0.103 puta Sunčevog prečnika . 
Jupiterova masa je 318 puta veća od Zemljine mase ,i 2,5 puta veća od ukupne mase drugih planeta .Ipak potrebno je 1047 Jupitera da bi se dostigla Sunčeva masa .

Ekvatorijalni prečnik sljedeće po veličin planete Saturna je 0.84 Jupiterovog i  0.30 Jupiterove mase.Obe planete su se razvile na mjestu u S.S. koji im je omogućavao prikupljanje velikih masa gasova  u ranoj fazi postanka .

 

 

Najmanja planeta 
Najmanji objekat u S.S. sa statusom planete je Pluton.Sa prečnikom od samo 2324 km ,to je otprilike  kao razdaljina između sjeverne i južne američke granice .Ipak to 4 puta veći prečnik od najvećeg asteroida (Ceres) 
Sa otkrićima 50 malih objekata koji kruže oko Sunca dalje od Neptuna u djelu poznat kao "Kuiper-pojas",Pluton je postao najveći od hladnih planetoida . 

 

 

Najsvjetlija planeta  
Planeta čija se svjetlost vidi sa Zemlje je Venera.Venera je planeta koja je najbliža Zemlji ali je i najefektivnija u reflektovanju svjetlosti je prekrivena oblacima .Venerini oblaci reflektuju 76% svjetlosti padajući na njih .
Kada je Venera najsvjetlija nalazi se u "kreskant fazi".

 

 

Najtoplija planeta
Temperatura na površini Venere je između 460C i 480C ,čineći je najtoplijom planetom u S.S.Visoka Venerina temperatura je posljedica zgusnute atmosfere koja se sastoji od ugljen-dioksida.Atmosfera se ponaša kao izolacioni prekrivač:prosječna temperatura je 500 C  veća nego što bi bila bez atmosfere.Solarna radijacija prodire venerine oblake i vrućina postaje zarobljena zbog svojstva ugljen-dioksida , fenomen poznat kao efekat staklene bašte.  

 

 

 

 

Planeta sa najviše satelita
Saturn  ima 18 zvanično priznatih i imenovanih satlita,više nego bilo koja druga planeta.Postoji čvrst dokaz o postojanju 19-tog satelita,mada nema dovoljno podataka da dobije zvaničan status.Otkrićem nova dva Uranova satelita 1997 doŠao je do broja 17 a jupiter je na 3 mjestu sa 16 satelita.Vrlo je vjerovatno da ove ri planete imaju još malih satelita koji nisu otkriveni., 

 

 

Najveći satelit
 j Jupiterov satelit Ganimede najveći u S.S. sa prečnikom od5.262 km .Titan najveci satelit  Satunra,je na bliskom drugomm mjestu sa prečnikom od 5,150 km, i nekad se mislilo da je veći od  Ganymede. Treća pozicija ide  Ganymedovom susjedu ,Jupiterovom satelitu ,  Kalisto Oba su veca od planete Merkur.
Ganimede duguje svoj status najveceg satelita debelom omotaču od leda  koji prekriva njenu kamenitu povrcinu.

 

 

Najmanji satelit
Najmanji satelit čije su dimenzuje precizno poznate je marsov satelit Deimos. Deimos je izubijano eliptičnog oblika sa mjerama 15 sa 12 sa 11 km.Mogući izazivač među pozanatim objektima je Jupiterov sat. Leda sa procjenjenim prečnikom od 10 km. Teško je odrediti sa preciznošću veličine malih satelitakoji kruže oko planeta izvan S.S. s obzirom da je većina viđena samo kao tačkice.  
Za Deimos, i Marsov drugi satelit , Fobosse smatra da su zarobljeni asteroidi .Oba su veoma tamna i reflektuju samo nekoliko % svjetlosti koja padne na njih.

 

 

Najveći  asteroid
Daleko najveći asteroid je Ceres sa prečnikom od 913 km (567 miles). On je takođe prvi pronađen.Otkrio ga je italijan  Giuseppi Piazzi  1. Januara 1801. Dobio je ime po  Ceres, boginji u Rimskoj mitologiji .Najveći Asteroid poslije   1 Ceres je 2 Palas otkriven 1802. Njegov prečnik je  523 km .

ovdje nedostaje 2 odgovora

 

Najveći mjesečev krater 
Najveća struktura na Mjesecu zvanično označena kao krater jel Hertzsprung, prečnika  591 km, koji leži na daljoj strani Mjeseca tako da ga je nemoguće vidjeti sa Zemlje. To je viŠe-prstenasta struktura .Ovakve strukture su danas nazvane   maria (mora ) radije nego krateri. 

 

 

Najveći vulkan u S.S.
Najveći vulkani u S.S. su zaštićeni vulkani na Marsu a najveći od svih je je Olimpus Mons

 

 

Najvjetrovitija planeta u S.S.
Najvece brzine vjetra u S.S.  su izmjereni na Neptunu,oko ekvatorijalnog dijla planete.Veći vjetrovi sekreću od istoka ka zpadu brzinom 325 m/s ali manji vjetrovi se kreću mnogo brže ,skoro duplom brzinom. Brzina zvuka u Neptunovoj atmosferi je oko  600 m/s.

 

i ovdje nedostaju

Kometa koja se  najviše  približila Zemlji
Najbliži zabilježen susret komete sa zemljom je bio  susret sa  Leksel kometom u 1770. Najmanja razdaljina je bila  0.015 astronomskih jedinica ili 2.244 milliona km  1. Jula 1770. Ovo je oko 6 puta razdaljina Zemlje od Mjeseca . 
Otkrio je  Charles Messier  14. Juna 1770, ali je nazvana kasnije po Lekselu  koji je istraživao orbitu komete i objavio rezultate rezultate 1772/79.