PORIJEKLO MEDONOSNE PCELE


     Pcele imaju svoje dalje i blize srodnike.Po tome sto je u svih njih tijelo clankovito svrstavamo ih u kolo zglavkara, a sto imaju izdvojene clanke i tjelesne dijelove-glavu, grudi, trbuh i noge i sto disu na dusnik cine klasu insekata.Insekte koji imaju opnasta krila i usta podesena za srkanje i lizanje hrane uvrscujemo u red opnokrilaca.U ovaj red spada i pcela.Prve pcele zivjele su usamljenim zivotom, tj. svaka zenka skupljala je hranu za sebe i svoje leglo, a tako zive i sadasnje vrste koje su ostale na nizem stupnju razvitka. Medjutim, danasnja medonosna pcela razvila se kao drustvena zivotinja te zivi u velikim zajednicama.


     Domovina nase medonosne pcele jos nije tacno utvrdjena, jer su tragovi praistorijskog zivota pcela vrlo oskudni.Neki naucnici smatraju da je domovina medonosne pcele Indija, dok drugi tvrde da je to srednja Evropa. Medjutim, do sada su samo u Njemackoj, Francuskoj i Cehoslovackoj nadjene okamenjene pcele najstarijih oblika.


     Prema svojoj rasprostranjenosti medonosna pcela dijeli se na tri podrucja:
- prvo podrucje obuhvata Evropu, Afriku i Aziju bez juznog i istocnog dijela,
- drugo podrucje obuhvata juznu i istocnu Aziju, tj. Indiju, Kinu i Japan, i
- trece podrucje obuhvata citav americki kontinent i Australiju (u Sjevernu Ameriku pcele su prenijete pocetkom XVII vijeka, a u Juznu Ameriku i Australiju pocetkom XVIII vijeka).

nazad na naslovnu stranu