ISTORIJA

 

          U starom u srednjem vijeku za Australiju se nije znalo, ali se predpostavljalo da u južnim morima postoji kopno koje bi "održavalo ravnotežu" između kopna i mora na Zemlji. Njega su sredljovjekovni geografi nazivali "Nepoznata južna zemlja" (Terra australis incognita). Otuda ime Australija koje se javlja prvi put u XVI vijeku. Nesumnjivo je da su u nju dolazili Indonežani prije Evropljana. Do njenih sjevernih obala doprli su od Evropljana najprije Portugalci i Španci. Portugalac De Torez (Luis Vaes de Torres) je oko 1588 prošao kroz moreuz između ostrva Gvineje i polusostrva Jork (Toresov moreuz). S većim istraživanjima obala Australije počeli su Holanđani od 1605. -1606. čiji je moreplovac Tasman (Abel Janssen Tasman), oplovljavajući je sa sjevera zapada i juga, dospio na ostrvo za koje je smatrao da je "Terra Incognita". Po njemu je ono i dobilo ime Tasmanija. Međutim, imajući u posjedu bogata indonežanska ostrva, Holanđani se nisu interesovali za ekonomsko iskorištavanje relativno neplodne i bezvodne Australije. 

          Tek ju je engleski moreplovac James Cook podrobnije ispitao. Zadatak njegove expedicije bio je da se otkrije putanja planete Venere. On je vršio istraživanja od 1768. do 1789., a godinu dana po završetku te ekspedicije poginuo je na Havajima od strane domorodaca. 24. aprila 1770. Kuk i njegova flota uplovili su u Botany Bay (Zaliv bilja), mjesto budućeg grada Sidnija i time je otkrivena Australija. Iste godine Kuk je Australiju proglasio za engleski kolonijalni posjed. Ona je najprije služila kao zemlja za progon  britanskih kažnjenika. 26. januara 1788 u Botany Bay uplovljava flota od 11 brodova pod zapovjedništvom Arthura Phillipa (290 mornara i oficira, 770 kažnjenika(197 žena)). Računa se da je u prvih 80 godina u Australiju bilo deportovano oko 170 000 kažnjenika. Oni 1788. osnivaju prvu evropsku naseobinu Port Džekson, mjesto budućeg grada Sidnija. Kažnjenici su stvorili temelje savremene Australije, krčili su šume, gradili ceste, aklimatizovali evropske biljke (pšenicu, kukuruz i dr.) i životinje (ovce, goveda, konje) i tako utirali put slobodnim kolonistama. 

          Krajem XVIII vjeka i tokom prve polovine XIX vjeka doseljavaju se kolonisti iz Evrope, narocito iz Engleske. Sve do sredine XIX vjeka oni su slabo dolazili, ali sve veci porast industrije uz privredna krize koje su mnoge radnike u Evropi ostavljale bez posla, doprinjeo je da se zemlja bolje naseljava. 1840. godine ukinut je transport zatvorenika u Austrlajiju. Pronalazak zlata u pokrajini Biktorija pored Melburna podstakao je veliku imigraciju slobodnih kolkonista u Australiju. U doba zlatne groznice " gold rush" od 1850 do 1860 broj stanovnika australije se povecao sa 437.000 na 1.146.000. Mnogi lovci na srecu i nisu nasli zlata, ali su ostali u Australiji i pretvorili se u rudare, ovcare, ratare...

          Brzem naseljavanju zemlje doprinjelo je i osnivanje stocarskih farmi ovaca koje su davale visokokvalitetnu vunu engleskoj tekstilnoj industriji. Tokom XIX vjeka britanska kolonija se prosirila na citav kontinent. U to vrijeme formiraju se mnoge samoupravne kolonije. U oba svjetska rata Australija je ucestvovala na strani saveznika. Prirodna izolacija pokazala je i svoje pozitivne utjecaje. Ipak rteba napomenuti da su se njene trupe borile protiv Japana na azijskom kopnu i Pacifiku, zatim u Evropi, Kritu i sjevernoj Africi.

 

 

Kviz