GEOGRAFSKI POLOZAJ I PRIRODNE ODLIKE

Polozaj uz Atlantski okean

Sve zemlje zapadne Evrope,osim Luksemburga, imaju izlaz na Atlantsku obalu. Poseban znacaj ova regija dobija nakon otkrica Amerike, kada centar svjetskog pomorskog saobracaja i trgovine postaje Atlantski okean.
Zemlje zapadne Evrope tada postaju znacajni ucesnici svih zbivanja u svjetskom prometu i trgovini.Tome su, svakako, doprinijele i plovne rijeke koje povezuju zemlje ove regije sa novootkrivenim dijelovima svijeta(Rajna,Temza, Sena, Selda i dr.).
Svojim polozajem uz Atlantski okean, s razvijenom industrijom, naprednom poljoprivredom, rudnim bogatstvom, izuzetnim znacajem u svjetskom prometu i trgovini, zapadna Evropa zauzima vazno mjesto na nasem kontinentu, ali i u svijetu.

Prevlast starih gromadnih planina i okeanske klime

Na prostoru zapadne Evrope smjenjuju se planine, visoravni i nizije.Samo na rubnim djelovima Francuske protezu se mlade vjenacne planine, Pirineji i Francuske Alpe, koje su tesko prohodne. One su bogate pasnjacima, vodenim tokovima i vodenom energijom, a posebno su pogodne za planinski turizam. Planine i visoravni u Engleskoj,Francuskoj i Belgiji, imaju blage padine, a visoravni se smjenjuju sa prostranim kotlinama i sirokim rjecnim dolinama. Takvi prostori su lako prohodni i pogodni za gradnju saobracajnica, ali i za naseljavanje. Kotlinski i dolinski prostori su obradjeni i nalaze se pod raznovrsnim biljnim kulturama. Medjutim, glavna odlika ovih prostora su ogromna nalazista uglja i zeljezne rude, a iam i drugih ruda.Na bazi takvog rudnog bogatstva zapadnoevropske zemlje su otpocele rani industrijski razvoj, pa su na tim temeljima dostigle danasnji visok nivo industrijske proizvodnje.
Nizijski prostori se nalaze u priobalnom pojasu, izmedju sjevernog mora i starih gromadnih planina u unutrasnjosti. Te nizije su uglavnom prekrivene lednickim nanosima i rijecnim naplavinama. Uz pomoc agrotehnickih mjera kao sto su gnojenje zemljista, hibridne sorte i sl., ostvaruju se vrlo visoki prinosi. Prenaseljenost ovih prostora dovodi do stalnog manjka obradivi povrsina. Zato se ljudi bore sa morem i "otimaju" morsko dno pretvarajuci ga u plodno zemljiste. To postizu podizanjem ogromnih nasipa i mrezom kanala. Takve nove povrsine zemljista nazivaju se polderima, a najvise ih je u Holandiji.
Zapadnoevropske obale uz Atlantski okean su uglavnom niske i nisu pogodne za gradnju luka. Ipak, tu su se razvile najvece evropske luke, koje su izgradjene u dubokim i sirokim ljevkastim uscima velikih rijeka-estuarima.U vrijeme plimskih talasa kad nivo rijeka poraste i vise od 10m, onda i veliki prekookeanski brodovi plove duboko u unutrasnjost.
U zapadnoj Evropi pretezno vlada blaga i ujednecena okeanska klima.Zbog zagrijavanja Atlantskog okeana toplom Golfskom strujom tu se stvara velika kolicina vlage koju zapadni vjetrovi sa okeana donose na kopno. Zato je na tim prostorima vrlo cesta pojava magle i kisa.


Vjenacne planine

                                                                                                                         Prva strana