ZANIMLJIVOSTI

  • GE bi se mogli odvojiti bolesni embrioni od zdravih. Moguce bi bilo dati pre-implatantsku dijagnozu sto interesuje bogate ljude i oni zbog toga podrzavaju finansijski istrazivanje u GE. Tom ispitivanju je prije rodjenja bilo podvrgnuto vec 800 beba. Prvo se izdvoji embrion i u toku ispitivanja,ako se pokaze da je zdrav,unosi se u majku.Ako postoji ostecenje na njemu se kao zamorcetu vrse i nedozvoljena  istrazivanja a moze se i odmah unistiti.
  • U SAD-u je od 50 saveznih drzava samo tri su zabranile proizvodnju GE-hrane i istrazivanja na ljudima.
  • Od 1978.godine se vrsi umjetna oplodnja (prva tada izvrsena na  Kembridzu).
  • Danas u Kaliforniji,dijete invalid moze tuziti svoje roditelje sto nisu njega kao embriona podvrgnuli jednog takvom istrazivanju,ili pokusali ukloniti, zamijeniti gene koji nose bolest, invaliditet zdravim.

  • U Njemackoj se vrse testovi na urodjene bolesti, ali nisu dozvoljena istrazivanja i rad na ljudima kao u SAD-u, zbog cega su njeni geneticari sputani u istrazivanju. Ukoliko, zarad nauke, zele svoja otkrica da primene, moraju predati naucnicima u SaD-u gdje mogu biti posmatraci.

  • Predvidjanja su da ce se za 50 godina moci saciniti medicinska knjizica u kojoj ce biti zapisane mogucnosti za oboljevanje od razlicitih bolesti za svaku osobu.
  • Vec sada je moguce proizvesti lijek heparin na bazi gena pacijenta kojim bi se bolesnicima Angine pectoris omogucilo dva puta brze zgrusavanje i  lijecenje razlicito za svaku osobu tj. nesematizovano lijecenje.
  • Jedan od najelitnijih univerziteta, Prinston, je sproveo eksperiment kojim je misevima data sposobnost pamcenja i ucenja, ali je moguce da bi se nedostaci tog GE ispoljili u drugim segmentima.
  • Prema ispitivanju studenata jedni bi voljeli da postoji ljudsko bice sposobno da vrsi foto sintezu (i na taj nacin se hrani iz vazduha), drugi da vide poput sove, sto bi se GE-om, verovatno moglo i postici.
  • Institut za reproduktivnu medicinu iz New Jersey-a  u kome je tim naucnika donjeo na svijet 30 GM beba, u sklopu eksperimentalnog programa za resavanje problema neplodnosti kod zena. Kod dvije jednogodisnje bebe koje su nastale koristenjem nove tehnike, registrovani su i geni koji ne pripadaju ni ocu ni majci, vec trecoj osobi, koja je imala ulogu donatora. Primjenjen metod podrazumjeva da se  u jajnu celiju  zene koja pati od steriliteta, unese genetski materijal zene koja je potpuno zdrava.  Poslije svega javnost postavlja  mnoga eticka pitanja, a naucnici upozoravaju na to da su poslijedice genetske modifikacije nepredvidive i da nauka posjeduje sredstva za modifikaciju i kloniranje ljudi, ali ne i kompletno znanje koje bi otklonilo svaku vrstu rizika. Pitanje je kako ce se razvijati djeca koja sadrze gene dvije majke i oca i kakve bi to moglo da ima poslijedice.

POCETAK