Vajarstvo klasičnog perioda

Najveći deo vajarskih ostvarenja čine statue muškaraca, jer u Grčkoj je preovladavao ideal atletske lepote, prerogativ muškarca. Da bi potomstvu ostavili uspomenu, olimpijski pobednici sticali su pravo da u gradu postave statuu sa sopstvenim imenom.
Vajari su, stoga, userdsredili svoja istraživanja na muško atletski razvijeno telo. Tokom prvih decenija V veka p.n.e. razvila se uz blizini Atine škola zasnovana na obradi bronze. Ova tehnika, kod koje se koristi voštani model, pružila je vajarima mogućnost da u mekom materijalu voska izvedu i najsitnije detalje.
Iz ove škole izašla su izuzetna ostvarenja kojima su vajari, sad bez borbe sa tvrdoćom mermernog bloka, prikazali pokret i životni polet ljudske figure.

Mogućnost pokreta
U Posejdonu koji baca trozubac nepoznati umetnik je uhvatio snažne mišice muškarca koji baca lako koplje u trenutku skladnog pokreta čitavog tela. Miron se prihvatio izazova da u čuvenoj statui Bacač diska (prva polovina V veka p.n.e.), koja nam je poznata isključiuvo posredstvom rimskih kopija izrađenih u mermeru, prikaže pokret bacača diska.

Nazad