Плутон

Плутон је добио назив по грчком богу подземља, вјероватно зато што је најудаљенија планета од Сунца и у вјечном мраку. То је најмања планета у Сунчевом систему. Њему и његовом сателиту Херону потребно је 247год. да обиђу Сунце. Плутон и Херон  имају синхронизовану ротацију, односно они су увијек једно другом окренути истим странама. Период ротације износи 6.3872 дана и они ротирају супротно смјеру револуције. Центар масе система Плутон-Херон налази се изван Плутона, што је јединствен случај (маса Плутона је 500 пута мања од Земљине).Плутон је 1930.год. случајно откривен. Clyde Tombaugh је из своје осматрачнице у Аризони открио планету, док је Херон открио Jim Christy 1978.год. Плутон је једина планета коју до сада није посјетила ни једна роботска летјелица.
У вријеме када је откривен Херон, равнина његове орбите око Плутона спуштала се према линији која спаја Земљу и Плутон. Од 1985. до 1990год. равнина Херонове орбите пресјецала је Земљу, што је имало за посљедицу то да је сваки Плутонов дан могао пратити помрачење Плутона Хероном и обрнуто. Првобитно је Херон помрачио сјеверне дијелове Плутона, затим се за посматрача са Земље спуштао преко екватора, а касније и у јужне поларне предјеле. Због одређених карактеристика Плутона, неки научници сматрају да је он заправо највећи до сада откривени астеорид или чак комета. У периоду између јануара 1979.год. и фебруара 1999.год. Плутон је био ближе Сунцу од Нептуна. Орбите им се не сијеку, Плутон пролази изнад или испод Нептунове путање и не могу се сударити.
 Температира на Плутону се креће од -235 до -210ºС. Код Плутона се наслућује постојање атмосфере, која може постојати дијелом Плутонове године. Плутонова атмосфера има три слоја: азот, угљен моноксид и метан. Због тога се сматра да би Плутон могао имати најсложеније вријеме у Сунчевом систему. Састав Плутона није познат. Због густоће од 2g/cm3 сматра се да његов састав чини мјешавина од 70% стијена и 30% леда.