Венера

Венера је послије Сунца и Мјесеца најсјајније небеско тијело, а уједно је и најсјајнија планета. У зависности од положаја према Земљи и Сунцу, некада се види пред зору, а некада увече. Због тога она у народу егзистира под два назива: Зорњача (најављује дан) и Вечерњача. Oд Сунца је удаљена 108 200 000 km.

 Венера у видљивој свјетлости

Ротација јој је спора па због тога нема ни магнетног поља. Веома специфична јер јер је супротна од револуције, односно обиласка око Сунца. Венера је планета која нема природних сателита. Што се тиче грађе Венере слична је Земљи. Има жељезну језгру изнад које се налази отопљени камени омотач.  С обзиром на веома густу атмосферу( коју чине дебели слојеви облака)  коју има није могуће видјети површину Венере из свемира. Због тога је и немогуће пробијање ултраљубичастих зрака. Атмосфера се састоји од 96% угљен-диоксида и 3% азота.

Венера је релативно равна планета – само 8% површине се налази на висини вишој од 3 km.Површину, као и на Земљи чине кањони, вулкани, токови лаве, планине, кратери и равнице.На површини Венере издвајају се три континента: Ishtar Terra ( на сјеверу), Aphrodite Terra (на екватору), Beta Regio (на умјереној географској ширини).