Naziv

Zemlja na kraju sveta, zamlja kengura i koala, Aboridzina i evropskih doseljenika. Ime Australija potice od naziva “terra australis”, sto znaci juzna zemlja. U starom i srednjem veku u Evropi se pretpostavljalo da u juznim morima postoji kopno koje su srednjovjekovni geografi nazivali Nepoznata juzna zemlja, na latinskom “Terra australia incognita”, pa otuda i naziv Australija.

 

Suma eukaliptusa

Geografski polozaj

Australija je udaljena i izolovana od ostalih kontinenata. U odnosu na Evropu Australija se nalazi na suprotnoj strani zemljine lopte, s one strane planete, pa je za nju najudaljeniji deo sveta - plovidbenim putem preko Sueca udaljena je od Evrope 20 000 km. Udaljenost i izolovanost Australije od ostalih kontinenata u novije vreme znatno je ublazena.Tako,na primer, polovinom XIX veka jadrenjaci su plovili izmedju Evrope i Australije i nazad  jednom do dva puta godisnje a sada brodovi taj put prelaze po nekoliko puta godisnje. Istovremeno, izgradnjom sve vecih brodova njihova nosivost je povecana i preko stotinu puta. Putnicki avioni, koji nose i do 500 putnika, lete od Evrope do Australije samo oko 24 sata. 

Osecanje izolovanosti veoma je ublazeno i zahvaljujuci satelitskoj televiziji, koja obezbedjuje direktne TV prenose izmedju najudaljenijih delova sveta.

 

 

Istrazivanje i naseljavanje

Prvi Evropljani koji su doprli do Australije bili su Portugalci i Spanci krajem XVI veka. Delimicna istrazivanja njenih obala obavio je holandski moreplovac Tasman u XVII veku, po kojem je i ostrvo Tasmanija dobilo naziv. Ali holandjani se, imajuci koloniju Indoneziju, nisu interesovali za iskoriscavanje ove nove zemlje. Godine 1770. engleski moreplovac Dzems Kuk ispitao je obale Australije i proglasio je posedom Velike Britanije.  

Ubrzo posle istrazivanja Dzemsa Kuka osnovano je blizu danasnjeg grada Sidneja prvo naselje, u koje su upucivani kaznjenici iz Velike Britanije. Vremenom su pocela da se osnivaju i naselja slobodnog stanovnistva - od osudjenika koji su odsluzili kazne, od strazara i oficira koji su zavrsili sluzbu i od drugih doseljenika iz Evrope, uglavnom Britanaca. Prvi doseljenici poceli su da se bave stocarstvom, koje ne iziskuje mnogo radne snage vec samo prostrane pasnjake. Za merino ovce, koje su dovezene iz Spanije,  prostrane stepe pokazale su se izvanredno pogodnim. Obale su slabo razudjene i najvecim delom tesko pristupacne.  

Najtezi je pristup severoistocnoj obali, pored kojeg se nalazi Veliki greben (kojeg cine mnogi koralni sprudovi), dug 2 000 km.