Gorile


Home
Čimpanze
Gorile
Galerija
Kviz

Gorila ,pongo ili njinja kako ga nazivaju domoroci je vecinom nesto nizeg rasta, ali je mnogo plecatiji od snaznog covjeka (najveca izmjerena visina 2,30). Najkarakteristicnije znacajke su duljina i snaga trupa i prednjih udova, nerazmjerna velicina pre-dnjih i straznjih stopala.

Linija lubanje uzdize se od snazno izbocenih kostiju iznad obrva ponesto skoseno prema tjemenu, te se blago za-obljena uspinje na tjeme otkud se ravno spusta prema zatiljku. Luk obrva je uslijed debele koze i gusce dlake na njima jos ispupceniji, tako da su sitne smede oci dm dublje uvucene. Nos je spljosten, u sredini po duljini uleknut, sa siroko postavljenim nozdrvama. Siroku gubicu zatvaraju de­bele usne, krace i manje pokretne od usana ostalih covjekolikih majmuna, tako da su slicnije covjekovim usnama. Brada iako je kratka i podvucena, ne djeluje tako jer je izbocena zajedno s citavim donjim celjus-nim dijelom lica. Usi gorile smjestene su prilicno prema natrag, u visini ociju. Uske su manje nego u cimpanze, ali vece od dovjekovih i slicnije ljudskim usima od usiju bilo kojeg drugog majmuna.

Zbog snaznih kostanih izraslina na vratnim kraljescima, koji su pokriveni sna-znim misicima, kratki vrat se straga nasta-vlja u ravnoj liniji prema zatiljku i ledima, pa se samo postrance i sprijeda odvaja od trupa, tako da izgleda kao da glava sjedi neposredno na trupu. Trup se istice izvan-rednom snagom i u usporedbi sa trupom covjeka, nerazmjernom duzinom. Snazni prsni kos neobicno je sirok, ramena goto-vo pretjerano razvijena, a snazna leda blago zaobljena.

Udovi gorile se bitno razlikuju od ljudskih, jer su njihovi pojedini dijelovi podjednako debeli. Gorile nemaju izraze-no misicje, ni list na potkoljenici nije izrazito razvijen. Nadlaktica je ponesto produljena ali je citava ruka kraca nego u ostalih covjekolikih majmuna. Uzmemo li u obzir duzinu trupa, prednji udovi nisu mnogo duzi od ljudskih ruku, ali se takav dojam dobiva zbog slabije razvijenih nogu. Palac je kao u svih covjekolikih majmuna slab i kratak, upola manji od drugih prstiju.

Usporedimo li gradu tijela gorile i njegovih srodnika, njegova se natkoljeni-ca doima snaznom i dugom, a potkoljenica kratkom i slabijom. Stopalo mu je kratko i bezoblicno prosireno, a razmjerno snazan i dug nozni palac, koji je slabo pokretan i na vrhu prosiren, iskrenut je prema osta-lim prstima nogu pod kutem od sezdeset stupnjeva. Prednji dio lica gol je sve do obrva, a sa strane sve do jagodicnog luka i nanize do brade. Tijelo je, naprotiv, obra-slo prilicno gustom dlakom nalik na vunu koja prekriva redovito gornji dio glave, zatiljak, ramena i nadlaktica. Natkoljenice i potkoljenice su najgusce qbrasle a prsa trbuh slabije. U starih zivotinja dlaka je r. srednjem  i  donjem  dijelu  tijela  obicn olinjala.   Svi   goli   dijelovi   su   skriljast sivkasto-crni. Dijelovi obrasli dlakom si mrko tamnosmedi. Odrasli muzjaci i zen ke medusobno se razlikuju samo velici-nom. Zubi su u gorile vrlo snazni, narocit oinjaci,  razvijeni gotovo  kao u zvijen Svojom cvrstocom kostur odgovara veli-cini citave zivotinje, dok velicinom odska ce lubanja — skuceni prostor za mozak. dug i uzak, postrance spljosten a strage uglato izbocen. Na tjemenu muzjaka jako je izrazen kostani greben, a na lieu nadocni lukovi i jagodicne kosti, te golema donja celjust. Grada ruku i saka vrlo je snazna, a prsni   kos   izmedu   trinaest   pari   rebara neobicno sirok.

 

                                                                                               

Domovina gorile je u sumovitim podrucjima centralne Afrike, od Kameruna do jezera Kivu. Gorila se hrani plodovima i liscem; meso ne jede uopce.

Od 1846. istrazivaci su mnogo pisali o gorili. Medu svim tim izvjestiteljima Win-wood Reade se cini najpouzdanijim. »Dok sam putovao predjelima u kojima zive gorile«, pripovijeda Reade, »obicavao sam u svakom selu, u kojem bih prenocio, ispitivati je li neki od domorodaca ubio gorilu. Ako bi mi se posrecilo da prona-dem takva covjeka, dao bih ga dozvati pa bih uz pomoc tumaca ispitivao o svemu sto je znao o nacinu zivota i obicajima tih majmuna. Usporedivao sam sve izvjestaje i koristio samo ono sto su potvrdivala istovjetna svjedocenja svih lovaca iz tri razlicita podrucja centralne Afrike.«

»Dok cimpanza boravi u blizini malih stepa, cini se da gorila najvise voli mracnu polutamu najguscih suma. Krece se na sve cetiri noge. Cesce se vida sam, a ponekad u pratnji zenki i mladih. S drveca lomi granje i lisce u dokucivoj visini iznad tla. Katkada se uspinje i na drvo da se nahrani plodovima, a narocito voli jednu vrstu trave, koja raste u malom busenju. Ujutro i uvece pohada seoske nasade, pa jede plo-dove pizanga i secernu trsku. Pri tome se javlja svojim otuznim krikom. Uvece oda-bire kakvo drvo da na njemu spava. Ako mu je zenka skotna, tada muzjak na visini od pet do gnijezdo, obicni lezaj od pruca i grancica

koje dovlaci rukama. Tu zenka okoti svoje mladunce, a zatim napusta gnijezdo Za vrijeme parenja muzjaci se bore za zenke.«

Sa obzirom da urodenici u svemu rado pretjeruju, isprva sam s nepovjerenjem slusao razlicite pripovijesti o divljoj cudi gorila. Kad sam, medutim, ispitao prave lovce, ustanovio sam da su oni, kao svi smioni ljudi, skromni i da su vise sutljivi negoli brbljivi. Oni poricu da gorila uvijek napada covjeka, pa cak i kada nije razdrazen. Ostavite ga na miru, rekli su, pa vas nece dirati. Ali, ako ga covjek iznenadi, gorila se okrece u polukrug, cvrsto upire oci u covjeka i glasa se covjekolikim, otuznim krikom. Zataji li lovceva puska, ili ako je majmun samo ranjen, desava se da pobjegne, no ponekad se bijesno baca na protivnika sa srdzbom u ocima, donja mu se usnica opusti, a cupava kukma mu padne na celo. Cini se da nije feu vrlo spretan, jer mu lovac moze umaci. Napada redovno na sve cetiri noge, grabi protivnika, privlaci k ustima i grize.«

»Ni na cas ne bih posumnjao u to da gorila moze ubiti covjeka, ali isto tako  pouzdano mogu izjaviti da vec od pamtivjeka nije ubio nikoga. Lovca, koji me vodio kroz sume u Ngumbiju, jednom je napao i ranio. Od toga mu je saka potpuno zakrzljala a na zglobu su se jasno razabirale brazgotine od zubi. Zamolio sam lovca da mi tacno pokaze kako ga je gorila napao.

Ja sam glumio lovca, a on gorilu. Lovac se zgurio a ja sam podignuo pusku kao da cu pucati na njega. Tada mi je cetveronoske pritrcao, scepao moju ruku za zglob privukao je ustima, zagrizao i pobjegao

Rekao je da je gorila tako ucinio i s njime


Home | Čimpanze | Gorile | Galerija | Kviz