NAGE WAZA

TE WAZA (RUČNA BACANJA)

KARAKTERISTIČNO JE ZA RUČNA BACANJA ŠTO U FAZI CUKURI TREBA DODATI NEŠTO VEĆI IMPULS NEGO KOD OSTALIHGRUPA BACANJA,TIM ŠTO SE U OVOJ FAZI VIŠE KORISTI ZAMAH TIJELOM. POSTOJI JEDNA PODJELA RUČNIH TEHNIKA NA DVIJE GRUPE,A TO SU: RAMENSKA I RUČNA BACANJA. OVA PODJELA JE U PRINCIPU OPRAVDANA, JER NAGLAŠAVA POLOŽAJ TIJELA BORCA.

STATISTIČKI REZULTATI POKAZUJU DA SU RUČNE TEHNIKE NAJČEŠĆE UPOTREBLJAVAJU NA TAKMIČENJIMA, TAKOĐE SA VELIKIM KOESFICIJENTOM USPJEŠNOSTI. RUČNE TEHNIKE U NAJVEĆEM BROJU SLUČAJEVA SPECIJALIZIRAJU BORCI NISKOG RASTA.

RUČNE TEHNIKE IMAJU VELIK REPERTOAR KOMBINACIJA.

IPPON SEO NAGE
KATA GURUMA
THAI OTOSHI

 

KOSHI WAZA (BOČNA BACANJA)

OSNOVNI USLOV ZA REALIZACIJU BOČNIH BACANJA JE USPOSTAVLJANJE ČVRSTOG KONTAKTA IZMEĐUBOKA TORIJA I ABDOMENA UKEA.

ZA USPJEŠNO IZVOĐENJE BOČNIH BACANJA NEOPHODNO JE OSTVARITI DOBAR KUZUSHI (RAVNOTEŽU). NAJPOGODNIJI TRENUTAK ZA IZVOĐENJE OVIH BACANJA JE KADA PROTIVNIKA STAVITE U POLOŽAJ LABILNE RAVNOTEŽE.

ZAVRŠNICA BOČNIH BACANJA (KAKE) IZVODI SE UZ SNAŽNU KONTRAKCIJU TRBUŠNE MUSKULATURE, SA OBAVEZNIM PRETKLONOM TORIJA. TAKOĐE JE VEOMA BITNO DA TOKOM IZVOĐENJA GLAVA PRATI RAD RUKU I ODREĐUJE BRZINU PRETKLONA.

O GOSHI
UCHI MATA
HARAI GOSHI

 

ASHI WAZA (NOŽNA BACANJA)

NOŽNA BACANJA ZAUZIMAJU VAŽNO MJESTO U OKVIRU TEHNIKA BACANJA, NE SAMO ZBOG EFIKASNOSTI, VEĆ ZBOG VAŽNE UVODNE ULOGE KOJU IMAJU U IZVOĐENJU KOMBINACIJA. PRILIKOM IZVOĐENJA OVIH BACANJA VEOMA JE VAŽNO DA ONAJ KOJI IH IZVODI VLADA DOBRO SVOJOM RAVNOTEŽOM, JER JE PRINUĐEN DA ODRŽAVA RAVNOTEŽU NA JEDNOJ NOZI.

U METODSKOM POSTUPKU OD PRESUDNOG ZNAČAJA JE DA SE STEKNE PRAVOVREMENOST NAPADA, A TO JE PREMJEŠTANJE RAVNOTEŽE PROTIVNIKA SA JEDNE NA DRUGU NOGU. ULOGA RADA RUKU JE ZNAČAJNA U SVIM FAZAMA IZVOĐENJA NOŽNIH BACANJA, I U SINHRONIZACIJI SA RADOM NOGU TTREBA DA SAČINJAVA JEDINSTVEN POKRET JEDNE TEHNIKE.

DE ASHI BARAI
HIZA GURUMA
DE ASHI BARAI-PUTIN

 

SUTEMI WAZA (POŽRTVOVANA BACANJA)

KOD OVE GRUPE BACANJA TORI (ONAJ KOJI BACA) ŽRTVUJE SVOJU RAVNOTEŽU PRILIKOM BACANJA, SA ODREĐENIM RIZIKOM,  SVOJIM POKRETIMA S NAMJEROM DA ISKORISTI INERCIJU PROTIVNIKA U CILJU IZVOĐENJA BACANJA. KONTAKT SE OSTVARUJE RUKAMA I JEDNOM NOGOM, UZ PRAVOVREMENI ULAZAK U PROTIVNIKOV SMIJER KRETANJA, POŠTUJUĆI PRI TO MNAČELA JUDA.

U ODNOSU NA SMIJER NARAUŠAVANJA RAVNOTEŽE PROTIVNIKA, POŽRTVOVANA BACANJA SE DJELE NA "MA SUTEMI WAZA" (BACANJA U NAZAD) I "YOKO SUTEMI WAZA" (BACANJA U STRANU).

SUMI GAESHI
URA NAGE
YOKO TOMOE NAGE


BACK