Kiseline
Kiseline su velika grupa hemijskih jedinjenja koja mogu biti kako blaga i bezopasna, kao na primer limunov sok i sirće koji se mogu naći u prirodi, tako i veoma jaka i opasna, koja razjedaju i najtvrđe materijale i ne mogu se naći u prirodi, već se spravljaju isključivo u hemijskim laboratorijama. Većina kiselina ima kiseo ukus. Među najjačim kiselinama su sumporna kiselina koja se koristi u automobilskim akumulatorima i hlorovodonična kiselina koja se često koristi u hemijskim laboratorijama. Kiseline reaguju sa mnogim bazama i metalima gradeći hemijske soli.
Hemijska reakcija u kojoj sumporna kiselina razjeda tablu cinka
(znak u uglu je znak upozorenja za opasne, nagrizajuće supstance)
Baze
Soda-bikarbona, sredstvo za pranje sudova, sapun i mnoge druge supstance spadaju u još jednu veliku grupu hemijskih jedinjenja koje se nazivaju baze. Pomenute baze su slabe - deluju "sapunjavo" na dodir, jer rastvaraju kiseline iz kože i pretvaraju ih u supstance nalik sapunu. Pošto baze neutrališu kiseline, mnogi ljudi smatraju da su sve baze bezopasne, međutim jake baze su veoma razjedajuće i nagrizaju kožu na dodir. U baze spada i kaustična soda (natrijum-hidroksid), koja se koristi za čišćenje u industriji.
Hemijska reakcija u kojoj natrijum hidroksid razjeda tablu aluminijuma
(znak u uglu je znak upozorenja za opasne, nagrizajuće supstance)
Kiselost i baznost
Kiselost ili baznost određene supstance može se odrediti na osnovu takozvane "pH" skale koja ima vrednosti od 1 do 14. Sve kiseline imaju pH vrednost manju od 7 (1 do 6), dok sve baze imaju pH veću od 7 (8 do 14). Najjača kiselina ima pH vrednost 1, a najjača baza pH vrednost 14. pH vrednost 7 je neutralna, pokazujući da supstanca nije ni kiselina ni baza, kao na primer voda. Čovekova koža je blago kisela i ima vrednost pH 5,5. Kiselost i baznost u laboratoriji se određuju pomoću univerzalnog indikatora, takozvanog lakmus-papira koji se, potopljen u određenu supstancu, različito boji zavisno od njene pH vrednosti, kao na slici:
Određivanje kiselosti ili baznosti supstance na osnovu obojenosti lakmus-papira
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |