-pojam zvuka-
Zvuk se prostire u talasima, ali zvuk nije deo elektromagnetnog spektra, kao što su to svetlosni ili radio talasi. Zvuk nastaje kada neka materija vibrira. Frekvencija tih vibracija meri se jedinicama koje se nazivaju herci i označavaju oznakom Hz. Pojam "frekvencija" odnosi se na broj talasa koji se proizvedu u sekundi, a varijacije u frekvenciji zvuka proizvode njegovu visinu, odnosno zvuk visokog ili niskog tonaliteta. Čovekovo uho može da čuje zvuk frekvencije između 20 i 20 000 Hz.
Životinje imaju mnogo širi spektar čujnosti zvuka - slepi miš, na primer, čuje zvuke i do 6 puta veće frekvencije od maksimalne koju čuje ljudsko uho
Brzina zvuka
Brzina zvuka nije apsolutna, kao na primer brzina svetlosti, već može da varira. Prosečna brzina prostiranja zvuka je 344 metra u sekundi, pri čemu se zvuk u vodi prostire brže, jer se vibracije brže prostiru kroz tečnu sredinu. Neki avioni su u stanju da lete brzinom većom od zvuka - kada avion tokom leta nadmaši tu brzinu (što je poznato kao "probijanje zvučnog zida") on se zapravo probija kroz talase zvuka koji su se prostirali ispred njega stvarajući snažan zvuk nalik eksploziji.
U momentu probijanja barijere zvučnih talasa koji se nalaze ispred njega, avion stvara snažan zvuk nalik eksploziji
-strana 2-