Bora Bora

 

Ovo idilično tropsko ostrvo ima predivne plaže, palme koje se njišu i ljupku plavu lagunu.

Biser Tihog okeana, mesto najbliže raju na zemlji, ostrvo iz snova- sve su to epiteti kojima su ljudi opisivali Bora Boru.
Bora Bora je ostrvo koje se nalazi u samom središtu Francuske polinezije, jedne od nalepših celina u ostrvskoj grupi Livard na Društvenim ostrvima. Blistave bele plaže oivičene palmama, tirkizna brda i pregršt sjajnih cvetova hibiskusa protežu se kroz kristalno bistru lagunu. Tropske temperature izmedju 24 I 28 stepeni C umiruju sveži povetarci koji dolaze sa istoka.
Postoji samo jedan plovni prolaz kojim se može proći kroz prsten od koralnih ostrva. Zbog toga je laguna prirodna luka. Pored glavnog, središnjeg ostrva, dva puta većeg od Gibraltara , postoje i dva manja – Tupua I Tupuaiti. Sva ova ostrva zajedno su ostaci vulkanskog kratera koji je erodiran. Dva oštra, neravna vrha dominiraju Bora Borom : Pahija, visoka 660 m , i nešto viši Otemanu sa svojih 725 m. Polinežani su se na ostrvo doselili pre 1100 godina i na njem postoji nekoliko drevnih hramova. Jedan od njih ima kamene ploče na kojima su uklesane svete kornjače.
Prvi doseljenik iz Evrope bio je Džejms Konor, koji je 1792. godine preživeo brodolom britanskog kitolovca Matilda. Oženio se polinežankom i nastanio na najjužnijoj tački ostrva koju je nazvao Matilda Point. Danas je to mesto poznato pod imenom Matira point. Ostrvo je 1895. Postalo deo francuske Polinezije.

 

Savremeno doba

Bora Bora je naglo prihvatila zapadnjački način života 1928/29. godine posle prve američke invazije. Tada je ovamo došla filmska ekipa koja je snimala nemi film Tabu, tragičnu priču o lovcu na bisere koji je prekršio zakone tabua. Bila je to samo najava dolaska Amerikanaca kojima je za vreme drugog svetskog rata ovo ostrvo bilo mornarička baza i aerodrom sa 600 vojnika.
Pista izgrađena na Motu Mateu za vreme rata danas je deo aerodroma sa kojeg se turisti pevoze čamcima preko lagune u glavno mesto Vaitape.
Posle dana provedenog u sunčanju i uživanju u pesku i blistavoj vodi tropski zalazak sunca na Bora Bori vatren je i kratak. Posle njega ostrvo ostaje u potpunom mraku koji čine još gušćim uzdasi vetra u granama palmi i udari talasa o greben.

 

 

Nazad na pocetnu stranicu