Mars Science Laboratory
Svemirska letjelica
Lansiranje: decembar 2009.
Dolazak: oktobar 2010.
NASA planira slanje novih rovera na Mars do kraja ove decenije. Dva putta duži i tri puta teži nego Mars Exploration Roveri Spirit i Oportunity, Mars Science Laboratory bi skupljao uzorke zemlje i stijena i analizirao ih na organskem komponente, te istraživao uslove okoline koja je možda u prošlosti bila pogodna za život. Misija bi u potpunosti trebala imati internacionalni karakter. Hidrogenski detektor za lociranje vode bi trebala izraditi Ruska Federalna Svemirska Agencija, meteorološke instrumente Špansko Ministarstvo za Edukaciju i Nauku, a spektometar Kanadska Svemirska Agencija u suradnji sa Max Planck Institutom za Hemiju u Njemačkoj.
Mars Science Laboratory bi trebala biti prva planetarna misija koja bi za spuštanje na Mars koristila slične tehnike koje koristi space shuttle pri ulasku u Zemljinu atmosferu. Na taj način bi letjelica mogla putovati na pojedine lokacije na planeti prije nego što bi se spustila na određrno mjesto. Prije nego što bi dotakla tlo letjelica bi aktivirala padobran i rakete koje bi je dodatno usporile. Ovakvo sletanje bi se onda moglo izvesti u nekom krateru ili kanjonu na planeti.
Kao i roveri blizanci koji se sada nalaze na površini Marsa, Mars Science Laboratory bi imao šest točkova i kameru. Z razliku od njih imao bi i laser za isparavanje tankih slojeva sa površine stijena i mogućnost analize podzemnog materijala. Bio bi u stanju da sakuplja i razbija stijene i uzorke zemlje i onda ih hemijski analizira. Sadržao bi i instrumente za identifikaciju organskih komponenti ako što su proteini, amino kiseline i druge komponente koje su indikatori postojanja života.
NASA razmišlja o nuklearnoj energiji kao pokretaču Mars Science Laboratory.