ISTORIJA LEGENDE ZANIMLJIVOSTI GALERIJA KVIZ LITERATURA

BITKA 1737. GODINE

Austrijanci su oduvijek imali ambicije da pokore veći dio Balkanskog poluostrva. Banjaluka im je bila posebno zanimljiva, jer se nalazila samo stotinjak kilometara od njihove granice. U XVII vijeku ratovi sa Turskom su bili učestali, pa manje bitke nisu zaobišle ni Banjaluku. Najpoznatija od njih bila je ona u Gornjem šeheru 1688. godine, kada je najveći dio ovog naselja spaljen i porušen. Naime, Austrijanci su, uvidjevši da ne mogu osvojiti ovaj dio grada, rušili i palili sve za sobom.

U XVIII vijeku, za vrijeme cara Karla VI (1711 - 1714), u Banjaluci se desila naveća bitka, zvana boj pod Banjalukom. 1737. godine, 4. avgusta, austrijski general Hildburghausen je sa oko 20000 vojnika upao u Banjaluku. Bitka se vodila u glavnom na Kastelu, ali ugrožena je bila čitava Banjaluka. Ova bitka bila je od ogromnog značaja, ne samo za Banjaluku, već i čitavu Bosnu, kao i za dva carstva koja su se oko nje borila. Tadašnji bosanski namjesnik Ali-paša Hekimoglu ipak je uspio odbraniti Banjaluku, koja će u sastavu Turske ostati još preko 150 godina.
U ovom periodu, Banjaluku nisu napadali samo Austrijanci. Ni priroda joj baš nije bila naklonjena. Zapamćene su tri velike epidemije kuge i isto toliko požara. Drugi nalet kuge, 1732. godine, odnio je nekoliko hiljada života. Prvi put, kuga je harala 1690. godine, a posljednji početkom XIX vijeka. Pored navedenih austrijskih napada, Banjaluka je gorila još 1724, 1869. i 1878. godine.

Ipak, razvoj Banjaluke najviše je omelo to što je 1637. godine prestala da bude centar pašaluka. Tu funkciju preuzelo je Sarajevo, a Banjaluka je izgubila pravo da se takmiči u kategoriji najrazvijenijih gradova tog vremena i podneblja.

© Maja Tomaševic