ISTORIJA | LEGENDE | ZANIMLJIVOSTI | GALERIJA | KVIZ | LITERATURA |
BANJALUKA U PRVOM SVJETSKOM RATU
Druga polovina austrougarske vladavine i Banjaluci je donijela nemire i pobune. 1914. godine, banjalučki gimnazijalci su, slijedeći jugoslovensku ideologiju, osnovali društvo "Jugoslavija". Osnivanje jednog ovakvog društva odrazilo se na prilike u čitavom gradu. Već nakon atentata u Sarajevu (28.6.1914.), i u Banjaluci se znalo da je novi rat na pomolu.
Neposredno po objavljivanju rata, Austrijanci su po Bosni vršili regrutaciju. Tako se mnoštvo Banjalučana odmah našlo na raznim bojištima na
austrijskoj strani. S druge strane, oko 400 stanovnika našeg grada je bilo u Prvoj srpskoj dobrovoljačkoj, odnosno Jugoslovenskoj diviziji.
Za vrijeme rata anjaluka je u centru zbivanja bila tokom 1915. i 1916. godine, prilikom sprovođenja istrage o
atentatu u Sarajevu i nakon Kolubarske bitke (od 3. do 15.12.1915).
U Bosni i Hercegovini vođeno je više procesa s ciljem kažnjavanja takozvanih veleizdajnika. To su bili u glavnom Srbi, koji su imali učešća u nacionalnim društvima i pokretima. U prvom procesu, vođenom u martu 1915. godine u Banjaluci, suđeno je učenicima Realne gimnazije i njihovom profesoru.
Veleizdajnički proces u Banjaluci (1915) bio je najveći od 17 takvih procesa u Bosni i Hercegovini, vođenih u Prvom svjetskom ratu. Proces je počeo 3. novembra, u momentima kada Srbija i Antanta doživljavaju neuspjehe. Oputženo je 156 osoba različitih zanimanja - istaknuti političari, učitelji, učenici, trgovci, sveštenici, advokati...
Konačnom presudom, izrečenom 16. aprila 1916. godine; 16 lica je osuđeno na smrt, 87 ih je dobilo kaznu zatvora od 2 do 20 godina.
Dio presude glasio je: "... što su u namjeri, da se na silu izmijeni odnošaj i državna sveza područja Bosne i Hercegovine prema Austro-Ugarskoj monarhiji, i da se Bosna i Hercegovina pripoji kraljevini Srbiji, tečajem godina 1911 - 1914 pristupili organizaciji srpskog revolucionarnog društva "Narodna Odbrana" u Beogradu..." Preostale 53 osobe su oslobođene optužbe.
Nakon objavljivanja ove presude, tražena je pomoć sa svih strana, kako bi se izbjegle smrtne presude. Vijest o veleizdajničkom procesu i osuđenicima na smrt, zahvaljujući Nikoli Pašiću, ubrzo se pročula i u Engleskoj, Francuskoj, Americi... Među onima koji su najzaslužniji za pomilovanje ovih optuženika bio je španski kralj Alfons, na čiju molbu je austrijski car Karlo pristao da pomiluje ovih 16 ljudi. Telegram o oslobađanju od smrtne presude dobio je Nikola
Pašić, 28. marta 1917. godine iz Madrida.