Stara Australija i Pacifik

[ pocetna strana ]

GALERIJA

Australija, Nova Gvineja i ostrva u Okeaniji su verovatno hiljadama godina naseljavani narodima iz jugoistocne Azije. (Tri podrucja Okeanije su: Mikronezija, Melanezija i Polinezija.) Najranije migracije su se dogodile kada je nivo mora bio nizi nego danas. Raseljenici su verovatno koristili jednostavne splavove ili duge kanue. Naucnici su dokazali da su svinje, kokoske i pacovi koji su bili rastrkani po vecem delu Pacifika, azijskog porekla. ]ezici koje govore narodi Okeanije lice jedan na drugi i na neke jezike iz jugoistocne Azije. Novi Zeland su naselili Maori oko 800. g. Dosli su morem jz Polinezije.

Oko 40000 g.p.n.e. Prvi narodi migrirauj brodom iz jugoistocne Azije u Australiuj, Novu Gvineju i Tasmaniuj
Oko 28000 g.p.n.e. narod sa severa Nove Gvineje plovi na istok ka Solomonovim ostrvima
Oko 6000 g.p.n.e. morski nivo se podize do danasnjeg nivoa. Lovci starosedeoci Australije se sele ka unutrasnjosti..
Oko 2000 g.p.n.e. narod Lilitavar putuje u velikim kanuima do Moluckih ostrva u Indoneziji pream Melaneziji
Oko 1300-1000 g.p.n.e. prvi doseljenici pristizu na Fidzi, Samou i Tongu
Oko 800 g. na Novi zeland se doseljavaju Maori iz Polinezije
1
2
3
Australija je verovatno prvi put naseljena pre oko 40.000 godina; dokaz za to su kamene sekire koje datiraju iz tog perioda. U to vreme, nivo mora je bio nizi nego danas i Australija, Nova Gvineja i Tasmanija su bile jedna kopnena masa spojena kopnenim mostovima.
Prvi Australijanci, pradedovi aboridzina, dosli su morem iz jugoistocne Azije. Oko 6000. g. p. n. e. nivo mora se podigao, razdvajajuci kopnene mase. Mnogi australijski aboridzini su krenuli ka unutrasnjosti, loveci i sakupljajuci razIicitu zivotinjsku i biljnu hranu i krecuci se prema vlaznim i suvim zonama. Drugi aboridzini su ziveli duzinom plodne obale, baveci se lovom i ribolovom. Srce aboridzinske kulture su price preko kojih su se Ijudi tesno povezivali sa prirodnim svetom i sa duhovima svojib predaka. Price su zivele preko pesama, plesova i umetnosti. Pre oko 30.000 godina melanezijski narodi sa severa Nove Gvineje su otplovili na istok, prema Solomonovim ostrvima. Pronadjeno je orudje koje datira iz tog perioda, sa mikroskopskim zrncima korena taro-krompira. Oko 2000. g. p. n. e. jedan narod koji je izradjivao fino ukrasene zemljane sudove nazvane lapita-izrada je stigao morem sa svinjama i kokoskama na istok cak do Tonge i Samoe. Arheolozi ne mogu da se usaglase da Ii lapitaizrada potice sa ostrva u Okeaniji ili iz Azije. Medjutim, poznato je da su u narednjh 3.000 godina naslednici naroda koji je izradivao zemljane sudove lapita - danas nazvani Polinezani - otkrili mnoga ostrva, ukljucujuci markijska ostrva, Uskrsnja ostrva i Havaje. Njihovi potomci su otkrili Novi Zeland. Istoricari smatraju da su ta putovanja bila namerni pokusaji da se kolonizuju nova ostrva jer su stare naseobine bile prenaseljene. Istrazivaci su koristili zvezde da bi plovili preko Tihog okeana mnogo vekova pre nego sto su pristigli evropski istrazivaci
1. Tangaroa, polinezijski bog okeana.
2. Slika trudne zene na kori drveta, kao rentgenski snimak.
3. Aboridzin vesto farba telo i lice bojama prirodnog okera.