Vježbe :
Proljeće i ljeto su pred nama i dobro znamo da ako želimo skinuti nakupljene masne naslage i imati ravan trbuh vrijeme je da se krene u akciju. Trbušnjaci možda i nisu najbolje rješenje. Klasični trbušnjaci djeluju u prvom redu na površinski dio mišićne mase. Na taj način ćete izgraditi mišićnu muskulaturu, ali vam neće pomoći izravnati trbuh. Najbolje su vježbe koje se temelje na pilatesu jer one istežu i ojačavaju cijelo abdominalno područje. Dok vježbate morate paziti na držanje i da vam je trbuh cijelo vrijeme uvučen, te da ne iskrivljujete donji dio leđa. Legnite na leđa, ruke neka vam budu ispružene iznad glave. Polagano se dižite, a ruke neka slijede pokrete tijela. Kada dosegnete sjedeći položaj, držite i dalje trbuh uvučen i radite pretklon. Naginjite se do najdalje točke do koje možete ići. Polagano se vratite u početni položaj. Vježbu ponovite 6-8 puta, a broj ponavljanja postepeno povećavajte. Legnite na leđa s rukama prekriženim ispred glave, na prsima. Noge neka budu podignute pod kutom od 90 stupnjeva. Spuštajte noge sve do poda, zatim ih vratite u početni položaj. Legnite na trbuh, gornji dio tijela podignite i oslonite se na podlaktice. Podignite se na vrhove prstiju. U krajnjem položaju vaša stopala, bedra i ramena trebaju tvoriti dijagonalu. Uvucite trbuh i stisnite trbušne mišiće. U tom se položaju zadržite 30 sekundi. Odmorite se i ponovite vježbu.
Čučnjevi (jačaju mišiće nogu i zadnjice) Stopala, razmaknutih u širini kukova, savijte kolena i spustite se u čučanj. Odmah nakon toga, vratite se u uspravan položaj. Vežbu ponavljate jedan minut. Postoje dvije vježbe koje treba raditi da potpomognu proces ozdravljenja: šetnje i duboko disanje. Njih treba raditi odvojeno. Za vrijeme šetnje dišite prirodno. Brzo šetanje nije dio procesa ozdravljenja. Šećite od kuće sve dok se ne umorite od šetanja. Onda se okrenite i nastavite sa šetnjom natrag do kuće. Naravno, koliko ćete ići ovisno je o tome kako se osjećate. Ako se ne osjećate dobro, mogli biste šetati deset ili petnaest metara. Kako će vam se zdravlje poboljšavati, povećavati će se daljina koju ćete moći prijeći dok se ne umorite. Šetanje dok se ne umorite od šetanja, razlikuje se od šetanja dok se ne umorite. Mogli biste biti umorni prije nego što ste počeli šetati. Trebate šetati dok se ne umorite od šetanja.
Kasnije, kako vam bude bolje, možete šetnju zamijeniti sa nekom drugom vrstom vježbanja. Međutim, za vrijeme ovog šesto tjednog perioda koristite samo šetanje. Ne trčite i ne radite druge vrste vježbi. Šećite bar tri ili četiri dana tjedno. Radite duboko disanje kao što slijedi: dok sjedite ili ležite sa ravnom kičmom, polako ispunite pluća svježim zrakom, a zatim, bez zadržavanja daha, polako izdahnite. Nemojte previše napuniti pluća zrakom, niti ih previše isprazniti. Samo dišite dugo duboko i potpuno. Nastavite to tri minute, bar tri puta na dan. Možete to raditi onoliko često koliko želite, pod uvjetom da imate pauzu od deset minuta između dvije tro minutne vježbe disanja. Disanje je najveći iscjelitelj na svijetu. Ono, i eliminira nečistoće, i ispunjava tijelo životom. Budite pažljivi da ne prijeđete vježbe disanja preko tri minute, što bi moglo izazvati preteško pročišćenje u početku, pa bi vas to moglo obeshrabriti da nastavite u budućnosti. Nakon odmora preporučuju se vježbe za jačanje ili razvijanje mišića. Počinje se sa 10 ponavljanja i povećava se po još jedno svakog tjedna dok se ne dostigne maksimalni broj ponavljanja od 25 puta. Neke od tih vježbi su: prelaženje iz ležećeg u sjedeći položaj, podizanje na ruke dok se sjedi i sklekovi. Ovo su vježbe koje se rade kao dodatak a ne kao glavne aerobne vježbe. Oni jačaju Bicepse kao I prsne mišiće zbog čega su izuzetno važni. |