JOZEF HAJDN

(1732-1809)

 

hajdn ne potice iz porodice muzicara ali poceo je da se bavi muzikom kao clan decijeg hora u beckoj katedrali Sv.Stefana. Ucio je pevanje,violinu,i klavir i poceo da pise krace kompozicije-menuete,svadbene marseve..
Dvor Esterhazija
Znacajan preokret u njegovom zivotu nastaje 1760. god. kada je stupio u sluzbu kod madjarskih knezova Esterhazija gde je proveo 30-ak god. zivota. Hajdnova duznost je bila da rukovodi orkestrom(od 14 muzicara),priprema operske predstave i kncerte,komponuje dela po narudzbi,daje casove muzike clanovima porodice. U ovoj sluzbi Hajdn je napisao mnoga dela-oko 60 simfonija,40 kvarteta,11 opera,30 klavirskih sonata.
Becki period
Posle smrti Nikole Esterhazija Hajdn je otisao u Bec. Njegova slava je presla granice Austrije,n prima porudzbe iz Francuske,Engleske i Spanije. Boravak u Londonu mu je omogucio da upozna Hendela i pod njegovim uticajem pise svoja 2 ORATORIJUMA:Stvaranje sveta i Gdisnja doba.
Stvaralastvo
Napisao je 108 simfonija,4 koncerta za klavir,3 koncerta za violinu,koncerte za violoncelo,77 gudackih kvarteta i brojna druga kamerna dela.Brojne obrade narodnih pesama iz Skotske i Velsa. Najznacajnije podrucije njegovog stvaranja jeste usavrsavanje simfonije i gudackog kvarteta.
Simfonije
Stvaralastvo je zapoceo na tradicijama Baha osanjajuci se na barokni sastav orkestra,a simfonije koncipira kao trostavicne i cetverostavicne pisane u sonatnom obliku. Tematika ovih dela je bliska narodnim napevima. Upoznao je narodne pesme Madjara i Hrvasta pa ih je koristio u svojim delima. Svoju prvu simfoniju n je naoisao u 27. god.  Simfonija je sluzila kao priprema za glavni sadrzaj koncerta. One su namenjene koncertnom izvodjenju.
Rana dela
Oprostajna simfonija (muzicka molba knezu Esterhaziju da clanove orkestra ne zadrzava duze u ljetnikovcu jer su se razboljeli od malarije). Delo sadrzi lagani ADAGIO u toku kojeg muzicari jedan po jedan napustaju orkestar (ne mozemo vise).
Pariske simfonije
Sest simfonija dobile su naziv po mestu porudzbe. Najpoznatije su Medved i Kokoska. Mnoge hajdnove simfonije imaju programske naslove koje im daje publika.
Londonske simfnije
Pocinju laganim uvodom. Orkestracija dbija sve vecu inividualnost. U orkestar ukljucuje drevne duvacke instrumente. Gudaci su glavni nosioci tematskog materijala.
Kamerna muzika
Hajdna smatraju ocem gudackog kvarteta. U prvo vreme muzika kvarteta ne braca se publici nego muzicarima. Prekretnicu u razvoju donose njegova  dela iz opusa 20 i 33. Pozni Hajdnovi kvrteti nastali u Londonu imaju naglasenu subjektivnost koncepcije koja naglasava romantizam.
Sonate
Hajdn je napisao veliki brpj klavirskih sonata. U njima se moze pratiti napustanje cembalskog stila i obracanje savremenom klavirskom zvuku.
Koncerti
U njegovim koncertima se moze konstatovati napustanje baroknih tradicija-izostavlja se kontinuo ustaljuje dvorska kompozicija tema.
Vokalno instrumentalna dela
Poznata opera bufo Apotekar –u njoj se ismijava tvrdicluk. Znacajani su i oratorijumi:Stvaranje sveta i Godisnja doba i Izgubljenom raju nastale u periodu kada su nastale Londonske simfonije.
haydn.JPG (8135 bytes) haydn (1).jpg (8434 bytes)