Novi zeland je privredno veoma razvijena zemlja, veliki izvoznik janjećeg, ovčijeg i goveđeg mesa i maslaca. Spada u jednu od najrazvijenijih poljoprivredno industrijskih zemalja.
Osnovu za razvoj stočarstva predstavljaju vlažna klima, velike površine pašnjaka i livada i ratarstvo sa velikom proizvodnjom krmnog bilja i žita. Po prosječnom prinosu vune po ovci, koji iznosi oko 5 kg, ovo jer prva zemlja na svijetu ( prosječan prinos vune po jednoj ovci u našoj zemlji iznosi samo 1,7 kg). Novi zeland spada u najveće svjetske izvoznike mesa, vune,maslaca i sira.
|
Nozi Zeland je clanica Komonvelta, sto mu, u privrednom smislu, donosi mnogo koristi (poreske olaksice, olaksan izvoz u druge clanice Komonvelta, nize carine...).
Bruto domaci proizvod - GDP - Novog Zelanda u 2005. godini iznosio je 99,69 milijardi americkih dolara, sto daje dohodak od 23900 $ po glavi stanovnika. Prihodima od privrede pripada 8,2% gDP-a, dok na prihode od industrije otpada 15,4% GDP-a. U martu 2004. godine Novi Zeland je inkasirao 21,6 milijardi $ samo od izvoza svojih proizvoda. Najvise se izvoze meso, drvne preradjevine, voce, riba i masinska oprema, a glavna trzista su Australija, SAD, Japan i Kina. Novi Zeland je iste godine uvezao robe u vrijednosti od 23 milijarde americkih dolara i to su bili buglavnom proizvodi koji se ne mogu dobiti u domacoj proizvodnji (automobili, petroleum, tekstili, plastika, medicinska oprema...). Uglavnom se uvozi iz Australije, SAD-a, Japana i Kine.
Sa Auatralijom je sklopljen ugovor o slobodnoj trgovini (tzv. CER - Closer Economic Relations - ugovor) koji daje razlicite beneficije izvoznicima i uvoznicima roba.
Ovako uspjesna ekonomija bazirana je veoma razvijenom poljoprivrednom sistemu. Glavni proizvodni sektori odnose se na industriju hrane, drveta i preradjevina od drveta, kao i losije razvijenu industriju metalnih dijelova.
Iako rast stanovnistva na Novom zelandu nije pokazao znakove usporavanja posljednjih godina, nacionalni dohodak i dalje raste i to oko 4% na godisnjem nivou.