Vrste religijskih organizacija
Religijske grupe i zajednice su zajednice vjernika. Da bi mogle funkcionisati i opstati, neophodno je postojanje određene manje ili veće organizacije.
CRKVE su veoma razvijene vjerske organizacije sa hijerarhijskom službenom uređenošću i strogo određenim mjestom održavanja vjerske službe. One mogu djelovati na nekom nacionalnom, ali i na internacionalnom području; insistiraju na monopolu na vjersku istinu; članstvo tretiraju činom rođenja i ne dovode ga u vezu sa emocionalnom vezanošću, kao što to čine sekte.
SEKTE su malobrojne grupe sljedbenika nekog posebnog mišljenja ili pravca koji se odvojio od crkve ili nekog drugog vjerskog duhovnog pravca. Sekte karakteriše kraći vijek trajanja. U odnosu na crkvu, sekta je slobodno udruženje posvećenih, svjesnih i strogih vjernika koji na sopstven način prilaze duhovnom, dok je crkva snažna autoritativna organizacija. Crkvi se najčešće pripada po rođenju, dok se u sektu ulazi dobrovoljno i vlastitom odlukom. Rad crkve se temelji na organizovanom radu školovanih sveštenika koji jedini imaju pravo obavljanja vjerskih obreda, dok u sektama nema postavljenih sveštenika, jer su svi vjernici međusobno jednaki u obavljanju vjerskih obreda i svi su oni istovremeno i vjernici i propovjednici. Najpoznatije današnje sekte su: rastafarijanci, hram naroda, adventisti sedmog dana (subotari), jehovini svjedoci, amiši,itd.