NEMAČKI NAPADI NA KERČ I SEVASTOPLOLJ

U proleće 1942. sovjetske snage su na Krimu držale poluostrvo Kerč i tvrđavu Sevastopolj. Da bi obezbedila slobodu plovidbe na Crnom moru i sprečila podizanje sovjetskih aerodroma, sa kojih bi se mogli bombardovati naftni izvori u Rumuniji, koji su bili od vitalnog interesa za Nemačku, Vrhovna komanda je nastojala da što pre ovlada celokupnom teritorijom tog važnog poluostrva. Prema planu prvo je trebalo preduzeti napad na Kerč, pošto je preko njega sovjetska Komanda mogla najbrže prebacivati sveže jedinice na Krim, a potom i Sevastopolj. Za napad na oba objekta istovremeno, Nemci nisu imali dovoljno snaga.

U proleće 1942. na Kerču su operisale 3 sovjetske armije ( 44, 47. i 51. ). Njihov položaj je bio nepovoljan, jer su bili u defanzivi, a borbeni poredak im je bio prilagođen za ofanzivna dejstva. Nemci su za napad na Kerč odredili ukupno 8 pešadijskih divizija i 1 tenkovsku.

Nemačke snage su 8. maja, uz podršku 4. avionske flote i uz sadejstvo pomorskog desanta istočno, i manjeg vazdušnog desanta severoistočno od Kerča, prešle u napad. Već prvog dana sovjetski položaji su probijeni i nemačke trupe su napravile klin dubok oko 8 km. Komanda Krimskog fronta nije mogla efikasno intervenisati, jer su sve snage već bile uvučene u borbu. Zbog toga je 10. maja sovjetska Vrhovna komanda naredila da se jedinice povuku na položaj "Turski bedem", 50 km zapadno od grada Kerča. Povlačenje je vršeno neorganizovano, tako da se snage nisu mogle zadržati na pomenutom položaju; bile su odbačene ka gradu Kerču. Nemci su već 14. maja upali u grad Kerč, gde su vođene borbe do 20. maja. Sovjetski vojnici su se hrabro borili, a uzroke za tako brz poraz treba tražiti pre svega u slaboj organizaciji odbrane i komandovanja i slabom dejstvu avijacije.

Direktivom nemačke Vrhovne komande od 5. aprila naređeno je da delovi Grupe armija "Jug" očiste Krim i Zauzmu Sevastopolj. Nemci su poučeni iskustvom u novembru i decembru 194. preduzeli opsežne pripreme za njegovo definitivno osvajanje. Pre sveega, dovukli su pred Sevastopolj 208 baterija, pre svega teške artiljerije, i džinovski top od 800 mm zvani "Dora", čija je cev duga preko 30 m.

Sovjetska Vrhovna komanda je još u novembru 1941. formirala sevastopoljski odbrambeni rejon, koji je uspešno odbijao sve nemačke napadeu protekloj godini. Posle napuštanja Kerča, ona je angažovala dodatne snage za odbranu Sevastopolja. Sama tvrđava je imala zastarele i moderne objekte i bila je podeljena na sektore.

Nemci su odlučili da glavni napad izvrše na severni sektor, a pomoćni na levom krilu. Između ova dva pravca je bilo predviđeno dejstvo dejstvo jednog rumunskog korpusa. Nemci su 20. maja bombardovali grad, a od 2. do 7. juna preduzeli artiljerijsku i avio - pripremu. Napad je počeo 7. juna.Sovjetska odbrana je vodila upornu borbu na prilazima gradu, ali je bila prinuđena na povlačenje. Nemci postepeno potiskuju sovjetske jedinice na svim sektorima. U takvoj situaciji sovjetska Vrhovna komanda naređuje evakuaciju, koja je počela 1. jula, a završena je 4. sa tim što su važniji objekti uništeni.

Padom Sevastopolja ceo Krim je bio u rukama nemačkih snaga. Nemačka komanda je time zaštitila desni bok svojih jedinica koje su nastupale ka Kavkazu i Staljingradu i oslobodila znatne snage koje su bile potrebne na drugim frontovima. Gubici na obe strane su bili veliki. Nemci i Rumuni su izgubili 300.000 ljudi, dok je samo zarobljeno oko 100.000 sovjetskih vojnika.