autor: Tijana Guzijan, IV11 Foto galerija Kviz
Tamburaški orkestar Banja Luka osnovan je 4. marta 2001. godine kao samostalno udruženje gradjana. Orkestar je ponikao od RKUD-a "Pelagic". Danas je Tamburaški orkestar Banja Luka nosilac tamburaške muzike i očuvanja kultune baštine, ne samo u Banja Luci, nego i cijeloj Bosni i Hercegovini. Kao dio 80-godisnje tradicije tamburaške muzike u Banja Luci, orkestar svojim radom doprinosi očuvanju tradicionalne tamburaške muzike od zaborava i njeno uspješno prezentovanje, kako u zemlji tako i u inostranstvu.Na repertoaru orkestra se nalaze djela narodne i starogradske muzike, klasične i popularne muzike, te kompozicije pisane za tamburaški orkestar.
Orkestar radi na amaterskim osnovama i ima ukupno 25 aktivnih članova, tamburaša, uglavnom đaka i studenata. Pri orkestru radi i škola tambure koja okuplja omladinu školskog uzrasta. Školu tambure trenutno pohađa oko 20 polaznika, a najbolji među njima imaju priliku da se dokažu i u velikom ansamblu. Umjetnički rukovodilac i dirigent orkestra je Zdravko Ćosić.
Osim odazivanja za nastupe na humanitarnim koncertima, TO Banja Luka je i sam organizovao niz dobrotvornih koncerata širom Republike Srpske. Zapažena je bila serija koncerata tokom 2004. i 2005. godine pod zajedničkim nazivom "Hilandaru od srca", koji su održani u osam gradova širom RS. Ove godine orkestar je počeo novu seriju koncerata humanitarnog karaktera sa ciljem prikupljanja sredstava za obnovu Doma kulture u Gradišci. U dvanaest gradova širom Republike Srpske će se održati koncerti pod zajedničkim nazivom "Tri marke za kulturu".
Programski zadaci orkestra su, uglavnom, vezani za njegovu pripremu i javne muzičke manifestacije u kojima učestvuje ili ih sam organizuje. Utvrdjeni program rada se u cjelini ostvaruje, uz naglašenu dinamiku rada i angažovanja svih članova orkestra. To znači da su program i ambicije orkestra realno postavljeni i verifikovani od Programsko umjetničkog savjeta, na čelu sa profesorom Miloradom Kenjalovićem.
U Banja Luci orkestar svake godine redovno odrzava pet cjelovečernjih koncerata, koji su vrlo dobro primljeni, odnosno ocijenjeni od strane stručne i objektivne javnosti. To znači da je svoju programsku (repertoarsku) orijentaciju verifikovao na najbolji mogući način.
Kao svojevrsno priznanje za dostignuti nivo i način interpretacije, orkestar je često pozivan u Vojvodinu, postojbinu tambure, za učešće na muzičkim manifetacijama u kojima učestvuju samo renomirani orkestri. Tako je orkestar bio u prilici da, pored dva samostalno simljena CD-a, svoju reputaciju potvrdi na: